Mavi Vatan Denizcilik ve Global Stratejiler Derneği Kuruldu

Sosyal Medyada Paylaş!

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı tarafından Mavi Vatan hareketinin bir ya da birkaç kişiye değil tüm milletimize ve ülkemize ait bir hareket olması amacıyla Mavi Vatan Denizcilik ve Global Stratejiler Derneği (Mavi Vatan Derneği) kuruldu. Milli doktrinimize tüm milletimizin sahip çıkması adına planlanan harekete Yeni Akit gazetesi de gündeminde yer vererek sahip çıktı. Yeni Akit gazetesi "Yaycı amiral, ‘Mavi Vatan’ı kurdu" başlığı ile duyurduğu haberinde "Emekli Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın oluşturduğu ve Türkiye’ye Doğu Akdeniz’de önemli kazanımlar sağlayan Mavi Vatan doktrini kurumsallaşıyor" dedi.

Yaycı amiral, ‘Mavi Vatan’ı kurdu

Emekli Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın oluşturduğu ve Türkiye’ye Doğu Akdeniz’de önemli kazanımlar sağlayan Mavi Vatan doktrini kurumsallaşıyor.

Yılların akademik birikimi ile yapılan hesaplamalar neticesinde Mavi Vatan Haritası çizen, Mavi Vatan’ı bir isim olmaktan öte hukuki bir çerçeveye oturtup tanımını yapan, mimarı olduğu Libya Anlaşması ile Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin oyun kurucu pozisyona geçmesini sağlayan ve diğer kıyıdaşlarla nasıl ve ne şekilde sınırlarımız olacağını hukuken belirleyen, görevdeyken “Mavi Vatan Tatbikatı”nı planlayan, Adalar (EGE) Denizi’ndeki hukuki haklarımızı ortaya koyan ve Yunan taleplerine karşı hukuki tezler geliştiren, Montrö Sözleşmesindeki Altın Frank ücretlendirmesini gündeme getiren, Mavi Vatan’ı yazdığı kitap ve bilimsel makalelerle doktrin haline dönüştüren Yaycı, Mavi Vatan hareketinin bir ya da birkaç kişiye değil tüm milletimize ve ülkemize ait bir hareket olması amacıyla Mavi Vatan Denizcilik ve Global Stratejiler Derneği’ni (Mavi Vatan Derneği) kurdu.

Kaynak: https://www.yeniakit.com.tr/haber/yayci-amiral-mavi-vatani-kurdu-1591483.html