Mavi Vatan Sınırlarının İhlaline Göz Yumulmamalıdır! (Sabahattin İsmail)

Sosyal Medyada Paylaş!

Sabahattin İsmail yazdı;

Lübnan ile Rum yönetimi 2007'de Deniz Yetki Alanları Sınırlandırma Anlaşması imzaladı. Türkiye'nin müdahalesi sonucu Lübnan bu anlaşmayı 15 yıldır Meclisinden geçirmedi. Dün Lübnan İsrail ile MEB sınırlarını belirleyen anlaşma imzaladı.

Bunun üzerine Rum yönetimi 15 yıl önce Lübnan ile imzaladığı anlaşmanın Lübnan Meclisinde onaylanması için girişim başlattı. Lübnan ise şimdi Suriye ile MEB anlaşması yapacağını, ardından Rum yönetimi ile anlaşmaya son şeklini vermek için görüşeceğini açıkladı.

Lübnan ve Rum yönetiminin MEB anlaşması TC-KKTC deniz yetki Alanlarına tecavüz ediyor. İlaveten Rum yönetimi, tüm Kıbrıs adına MEB anlaşması yapacak meşru bir devlet değil. Tüm adayı ve Türk Halkını temsil etmeyen gayrı meşru bir yapıdır.

Türkiye elini çabuk tutup bu anlaşmayı önlemeli, kendi MEB sınırlarını ilan etmeli, Libya ve KKTC ile yaptığı gibi bölge ülkeleri İsrail, Mısır , Suriye, Lübnan ile Deniz Yetki Alanları Sınırlandırma  anlaşmalarını tamamlamalıdır. Mavi Vatan sınırlarının ihlaline göz yumulmamalıdır