Mavi Vatan Uluslararası Hedefte

Sosyal Medyada Paylaş!

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Mayıs ayından bu yana yaptığı tüm uluslararası görüşmelerde Cihat Yaycı'nın Mavi Vatan haritasını hedef gösteriyor. 16 Mayıs 2022 tarihinde ABD'ye giden Miçotakis, ABD Başkanı Biden ile yaptığı görüşmede Cihat Yaycı'nın Mavi Vatan haritasını göstererek hem Yaycı'yı hem de Mavi Vatan'ı hedefe koydu. 31 Mayıs 2022 tarihinde toplanan AB Liderler Zirvesi'nde de Almanya Başbakanı Scholz ile görüşen Miçotakis burada da şikayet ve hedef göstermelere devam etti. 

Alman Başbakan Scholz'a Mavi Vatan haritasını gösterip şikayette bulunan Miçotakis tüm diplomatik ve politik hamlelerini Mavi Vatan'ı hedef gösterme üzerine inşa ediyor. Türkiye'ye yönelik silah ambargolarının devam etmesi için çaba gösteren Miçotakis, AB ülkelerini de Türkiye'ye karşı Mavi Vatan üzerinden kışkırtmaya çalışıyor. Yunanistan uyguladığı bu Türkiye aleyhtarı kampanyada Türkiye'yi durdurmak için tüm kurumsal ve diplomatik araçları seferber ediyor. 19 Mayıs 2021 tarihinde İstanbul Üniversitesi'nde yayınlan Cihat Yaycı'nın "Mavi Vatan; Bir Harita ve Bir Doktrin" kitabının ardından Yunanistan diplomamasisi ve dış politika kurumları teyakkuza geçti. 1 Haziran 2022 tarihinde Yunanistan tüm büyükelçiliklerine 16 adet harita yolladı. Mavi Vatan'ı hedef alan haritaların ilgili ülkelerde propaganda malzemesi olarak kullanılması ve Türkiye'nin sunduğu bilimsel tezlerin bastırılması stratejisi uygulamaya alındı. 

Türkiye, deniz ülkesini diplomatik, hukuki ve bilimsel yollarla savunmaya çalıştıkça Yunanistan'ın Türkiye karşıtı politik ve hamasi ittifak arayışı da güçleniyor. Türkiye'nin Mavi Vatan'ı daha çok sahiplenmesinin ve pratiğe dökmesinin önemi de Miçotakis'in hukuksuz ve sovenişt faaliyetleri ile daha da netleşiyor.