Miçotakis'ten Enosis İkrarı!

Sosyal Medyada Paylaş!

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, GKRY'de katıldığı bir toplantıda 2023'ün GKRY ve Yunanistan için seçim yılı olduğunu vurguluyarak Türkiye'ye yönelik hadsiz açıklamalarda bulundu. İki devletli çözümün asla kabul edilmeyeceğini vurgulayan Miçotakis, GKRY ve Yunanistan arasındaki bütünlüğü vurgulayan Enosis temelli bir konuşmada bulundu. KKTC'nin ve Kıbrıs Adası'ndaki Türk gerçekliğini yok sayan Miçotakis, Türk askerinin KKTC'nin çıkması  talebinde bulundu. 

Taviz taleplerini bununla sınırlamayan Yunan Başbakan, Türkiye'ye yönelik "emperyal vizyonu olan ülke" mesnetsiz ifadesini kullandı. Yunan Başbakan'ın açıklamaları taviz talebinin de ötesine geçerek tehdit boyutuna ulaştı. Yunanistan'ın uluslararası arenada bir imaj elde ettiğini belirten Miçotakis, Türkiye'nin Adalar Denizi'ndeki hukuki hak ve faaliyetlerini sözde provokasyon olarak tanımlayarak bu faaliyetler karşısında "güçlü savunmamızla karşılık veririz" tehdidinde bulundu. 

KKTC-GKRY arasındaki sınırı da "utanç çizgisi" olarak tanımlayan Miçotakis, GKRY seçimlerinde Averof Neophytou'yu destekleyeceğini duyurdu ve örtülü olarak GKRY üzerindeki Yunanistan nüfuzunun altını çizdi. 

Kaynak;

https://www.tanea.gr/2022/06/17/politics/mitsotakis-pros-tourkia-aporriptetai-asyzititi-i-lysi-dyo-kraton-stin-kypro/