Miçotakis'ten Zelensky'ye: Dayanışmamız başından beri pratikti, devam edecek

Sosyal Medyada Paylaş!

Rusya'nın Ukrayna'nın bazı bölgelerini yasa dışı ilhakını tanımamızın hiçbir yolu yok . Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky ile Maximos Sarayı'nda yaptıkları görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Başbakan Kyriakos Mitsotakis , uluslararası hukukun her türlü ihlaline ve her türlü yasadışı işgal eylemine karşıyız" dedi .

Başbakan, "Ülkemiz de geçmişte diğer ülkelerden revizyonizm yaşadı."

Miçotakis, Yunanistan'ın Ukrayna ile tarihi bağları hakkında konuştu ve Yunan kökenli vatandaşlara atıfta bulundu- "şehit Mariupol'ün suçlarını kimse unutmaz , aynı şey Odessa , Kiev ve ülkenizin diğer bölgeleri için de geçerlidir". Uluslararası adalet tarafından cezalandırılması gereken savaş suçlarını kesin olarak kınıyoruz” dedi.

"Rusya doğal gazı silah olarak kullandı ve yakın zamanda tahıl anlaşmasını feshetti. Savaşın sonuçları kıtamızın sınırlarını aşıyor. Tahılın %50'den fazlası Yunan çıkarlarına ait gemiler tarafından ihraç ediliyor. Yunanistan Rusya'ya karşı tüm yaptırımları uyguluyor, Avrupa yolunuzu destekleyeceğiz" dedi.

Başkan Zelenskiy ile Ukrayna'nın Avrupa-Atlantik yolunda ortak bir bildiriye imza attıklarını açıklayarak, " Biz yol arkadaşı ve destekçisiyiz" dedi ve "Dayanışmamız başından beri pratikti, devam edecek" dedi.

Kaynak: https://www.kathimerini.gr/politics/562575676/episkepsi-zelenski-stin-athina-koines-diloseis-me-ton-kyriako-mitsotaki/