Milli Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi: ANADOLU.

Sosyal Medyada Paylaş!

Türkiye'nin kendi imkanlarıyla ürettiği ve Nisan 2022'de suya indirdiği çok maksatlı amfibi hücum gemisi LHD ANADOLU'nun donanmaya katılım süreci hızlandı. Türkiye'nin yerli ve milli imkanlarınıngün geçtikçe ordunun her noktasına başarılı bir şekilde yayması ve sahada da bunun pratik etkilerini görmesiyle birlikte başta Yunanistan olmak üzere Türkiye aleyhtarı odaklarda endişe ve saldırgan tavırda şiddetleniyor. LHD ANADOLU hakkında haberlerini yoğunlaştıran Yunan medyası da "Türkiye'nin küresel emelleri olduğunu ve uçak gemisi yapma konusunda ilerlediğini" vurgulayan haberlere yer veriyor. 

LHD ANADOLU

Anadolu veya Anadolu L-400, yapımı süren, ana yapılandırması bakımından Türkiye'nin amfibi hücum gemisi (LHD) sınıfına giren ilk gemisidir. Aynı zamanda ana formasyonu bakımından amfibik harekâtlarda da kullanılabilecektir. Yapımı tamamlandığında Türk Deniz Kuvvetlerinin amiral gemisi olacak geminin yapımı için 2014 yılında çalışmalara başlanmıştı.

Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi ANADOLU, bir Amfibi tabur ile gerekli muharebe ve destek araçlarını ana üs desteği olmadan kriz bölgelerine taşıyabilecek, havuzunda taşıyacağı çıkarma araçları ile çıkarma operasyonlarına katılabilecek, helikopterler ve insansız hava araçlarıyla gece ve gündüz operasyon yapmasına olanak sağlayacak bir uçuş güvertesine sahip olacaktır. ANADOLU, ameliyathane, röntgen cihazları, diş tedavi üniteleri ile yoğun bakım ve enfeksiyon odaları dahil en az 30 yatak kapasitesine sahip bir revir/hastaneye sahip olacak ve insani yardım operasyonlarında Hastane Gemisi olarak görev yapabilecektir. Tam yüklü deplasmanda 27,436 ton ağırlıkta ve 231 metre boyunda inşa edilmesi planlanan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi ANADOLU, Silahlı Kuvvetlerimizin envanterinde yer alan en büyük deniz platformu olacak.