MILLI GAZETE, CIHAT YAYCI'NIN DIP KARPAZ'A YONELIK RUM VE YUNAN PLANLARINA DAIR YAPTIGI UYARILARI MANSETINE TASIDI

Sosyal Medyada Paylaş!

Milli Gazete, Cihat Yaycı'nın Dip Karpaz'a yönelik Rum ve Yunan planlarına dair yaptığı uyarıları manşetine taşıdı. TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı, Rumların Karpaz’ı ikinci bir Meis yapmaya çalıştıklarını belirtirken “Yunanlar nasıl ki Meis aracılığıyla hak iddia ediyorsa Rumlar da burada hak iddia eder. Rumlar burayı ele geçirirse deniz yetki alanlarımız yok olur.” değerlendirmesinde bulundu.

Amaç ikinci Meis oluşturmak

Daha önce yapmış olduğu haberlerle Rumların Karpaz bölgesindeki planlarını ifşa eden Millî Gazete, yeni bir sinsi planı daha deşifre ediyor.

Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmelere ilişkin olarak bir konferans vermek üzere KKTC’ye gelen Emekli Tümamiral Cihat Yaycı çok önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye ve KKTC için hayati öneme haiz olan Doğu Akdeniz mücadelesini anlatan Cihat Yaycı, Siyonistlerin ve Rumların hedefinde bulunan Karpaz bölgesine dair de konuştu. Karpaz’ın ehemmiyetine dikkat çeken Yaycı söz konusu bölgenin elimizden gitmesi halinde deniz yetki alanlarımızın yarısından fazlasından mahrum kalacağımızı kaydetti. Aralarında KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da olmak üzere seçkin katılımcılara hitap eden Cihat Yaycı, Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin 572 yıl boyunca ihtiyacını karşılayacak bir enerji kaynağı bulunduğunu dile getirdi.

Bölgedeki deniz yetki alanlarına dair önemli değerlendirmelerde bulunan Yaycı, KKTC’nin en geniş MEB alanını oluşturmak için Karpaz merkez alınarak ışıma işlemi yapılması gerektiğini vurguladı. Rumların Karpaz’ı ele geçirmeye dönük taleplerini hatırlatan Yaycı, bu durumda sadece inançsal faktörlerin etkili olmadığını söyledi. Yaycı, Rumların Karpaz’ı ikinci bir Meis yapmaya çalıştıklarını belirtirken “Yunanlar nasıl ki Meis aracılığıyla hak iddia ediyorsa Rumlar da burada hak iddia eder. Rumlar burayı ele geçirirse deniz yetki alanlarımız yok olur.” diye konuştu.

KARPAZ SİYONİSTLERİN DE HEDEFİNDE

İki bine yakın şirket üzerinden KKTC’de toprak edinen Siyonistlerin, yavru vatanda 25 bin dönüm civarında toprak satın aldığı biliniyor. Gerek şirketler gerekse KKTC vatandaşı olan İsrailliler aracılığıyla KKTC’de toprak edinen Siyonistlerin hedefinde yer alan bölgelerin başında Karpaz geliyor. Emekli Tümamiral Cihat Yaycı’nın aktardığı bilgiler göz önüne alındığında Siyonistlerin Karpaz’a yönelik ilgilerinin sebebi daha da iyi anlaşılıyor.

“RUMLAR ELE GEÇİRİRSE DENİZ YETKİ ALANLARIMIZ YOK OLUR”

Aralarında KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da olmak üzere seçkin katılımcılara hitap eden Cihat Yaycı, Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin 572 yıl boyunca ihtiyacını karşılayacak bir enerji kaynağı bulunduğunu dile getirdi.

Bölgedeki deniz yetki alanlarına dair önemli değerlendirmelerde bulunan Yaycı, KKTC’nin en geniş Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) alanını oluşturmak için Karpaz merkez alınarak ışıma işlemi yapılması gerektiğini vurguladı. Rumların Karpaz’ı ele geçirmeye dönük taleplerini hatırlatan Yaycı, bu durumda sadece inançsal faktörlerin etkili olmadığını söyledi. Yaycı, Rumların Karpaz’ı ikinci bir Meis yapmaya çalıştıklarını belirtirken, “Yunanlar nasıl ki Meis aracılığıyla hak iddia ediyorsa Rumlar da burada hak iddia eder. Rumlar burayı ele geçirirse deniz yetki alanlarımız yok olur” diye konuştu.

Kaynak: https://www.milligazete.com.tr/haber/8307796/amac-ikinci-meis-olusturmak