MISAK-I MILLI'NIN PARCASI KERKUK'UN BARZANI SEHRI OLMASINA MUSAADE EDILMEMELIDIR

Sosyal Medyada Paylaş!

Barzani, 2017 yılında bölücü yayın organı Rûdav Türkçe'de "Vallahi son bir Kürt kalana kadar Kerkük başkalarının olmayacak" diyerek Peşmerge'nin Kerkük'ü işgal planını ve niyetini gözler önüne seriyordu. Barzani'nin bu ifadelerinin yeniden altını çizen ve Kerkük Türk'tür, Türk kalmalıdır diyen TÜRK DEGS konuyu hassasiyetle gündeme taşıdı. TÜRK DEGS'den yapılan açıklamada, "Misak-ı Milli’nin parçası Kerkük’ün Barzani şehri olmasına müsaade edilmemelidir." ifadelerine yer verildi.

MİSAK-I MİLLİ'NİN PARÇASI KERKÜK'ÜN BARZANİ ŞEHRİ OLMASINA MÜSAADE EDİLMEMELİDİR

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi'nden yapılan açıklamada Barzani'nin "Vallahi son bir Kürt kalana kadar Kerkük başkalarının olmayacak" ifadeleri hatırlatılarak, "Takdiri Büyük Türk Milleti’ne bırakıyoruz. İnanıyoruz ki yetki ve sorumluluk makamındakiler gerekeni yapacaktır. Misak-ı Milli’nin parçası Kerkük’ün Barzani şehri olmasına müsaade edilmemelidir. Lozan’ın 16. Md. son paragrafını tekrar hatırlatıyoruz." ifadelerine yer verildi.

LOZAN'A GÖRE TÜRKİYE KERKÜK'TE MEŞRU HAK SAHİBİ TEK DEVLET

TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı, yetkililere Lozan Antlaşması'nın 16. maddesini hatırlatarak, "Kerkük, Misak-ı Milli'nin gözbebeği, Atatürk'ün emanetidir. Lozan Antlaşması'na göre Türkiye Cumhuriyeti bölgede meşru hak sahibi tek devlettir. Lozan Antlaşması'nın 16. maddesi çerçevesinde Kıbrıs meselesinde nasıl söz sahibi isek Kerkük ve Musul'da da öyleyiz. Yetkililere bu hukuki gücümüzü hatırlatıyorum." demişti.