MISIR, AVRUPA'YA GAZ IHRACATINI ARTIRMANIN YOLLARINI TARTISIYOR

Sosyal Medyada Paylaş!

Yetkili, AB'nin Mısır ile enerji alanında bağlarını güçlendirmeyi hedeflediğini söyledi.

KAHİRE: AB'nin enerji işlerinden sorumlu komiseri Kadri Simson, Mısır Petrol ve Maden Kaynakları Bakanı Tarek El Molla ile yaptığı görüşmede, AB'nin Mısır ile enerji alanında işbirliğini güçlendirmeyi hedeflediğini söyledi.

El Molla ve AB yetkilisi, Doğu Akdeniz Gaz Forumu çerçevesinde Avrupa'ya doğal gazın taşınması ve ihracatında koordinasyonu artırmanın yollarını tartıştı. Mısır'ın Doğu Akdeniz bölgesindeki doğal gaz kaynaklarının en iyi şekilde kullanılması için büyük bir destekçi olarak rolünü vurguladı.

Arap Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü tarafından Ağustos ayında yayınlanan bir rapora göre, Mısır şu anda en hızlı büyüyen Arap sıvılaştırılmış doğal gaz ihracatçısı.

Rapor, Mısır'ın 2021'in ikinci çeyreğinde yaklaşık 1,4 milyon ton LNG ihraç ettiğini gösterdi.

Mısır, 2021'in ikinci çeyreğinde 28,3 milyon ton olan Arap ülkelerinin toplam LNG ihracatının yaklaşık yüzde 5'ine katkıda bulundu. Mısır'ın toplamdaki nispeten küçük katkısına rağmen, Arap LNG'sinin büyümesinin en büyük yüzdesini (yüzde 47) temsil etti. Bir önceki yılın aynı döneminde 25.3 milyon ton olan ihracat, 2021'in ikinci çeyreğinde 28,3 milyon tona ulaştı.

İskoçya'nın Glasgow kentindeki BM iklim zirvesinin oturum aralarında düzenlenen toplantıda Mısırlı bakan, AB'nin Doğu Akdeniz Gaz Forumu'na verdiği desteği övdü.

Simson, Mısır'ın Doğu Akdeniz bölgesinde, Avrupa'ya doğal gazın taşınmasında bölge ülkeleri arasındaki ortaklığı desteklemek için öncü çabalarının önemini vurguladı. AB'nin Mısır ile enerji alanında işbirliğini güçlendirmeyi ve Mısır'ın enerji verimliliğine ulaşma ve emisyonları azaltma çabalarını desteklemeyi hedeflediğini söyledi.

El Molla, Mısır stratejisinin, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasına ve emisyonların azaltılmasına katkıda bulunan temiz bir geçiş yakıtı olarak doğal gaza dayandığına dikkat çekti.

Mısır'ın Şarm El-Şeyh'teki COP27 iklim zirvesine ev sahipliği yapmasında Mısır'ın AB ile işbirliğinin kapsamını genişletme arzusunu dile getirdi.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi'ne göre Mısır, 2.186 trilyon metreküp veya 77,2 trilyon metreküp kanıtlanmış doğal gaz rezervine sahip ve dünyada 16. sırada yer alıyor. Bu rezervler yaklaşık 1,6 milyar ton LNG'ye eşdeğerdir.

Kaynak: https://www.arabnews.com/node/1962641/business-economy