Mısır, Doğu Akdeniz'deki gaz geliştirme ve temiz enerji için AB fonunu izliyor

Sosyal Medyada Paylaş!

Mısırlı bir yetkilinin yaptığı açıklamaya göre, Doğu Akdeniz gaz rezervleri Avrupa'nın enerji krizini hafifletmeye yardımcı olabilecek, ancak bölgenin tam potansiyelini gerçekleştirmek için Avrupa Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası gibi kurumlardan finansman gerekiyor.

 

Doğu Akdeniz ve Levant'taki açık deniz bölgelerinde son on yılda büyük gaz keşifleri sağlandı ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini takiben Rusya'dan gelen akışların kesintiye uğramasından bu yana bunlara ilgi arttı.

 

Mısır'ın petrol bakanı Tarek El Molla, Lefkoşa'da yaptığı konuşmada, “Enerjiyi hızlı bir şekilde güvence altına almamız gerekiyorsa… Sanırım bu şirketleri, ülkeleri, geliştiricileri fon sağlayarak teşvik etmemiz gerekiyor” dedi.

 

Fonlar hakkında konuştuğumda, ticari fonlardan bahsetmiyorum… Bunların bir şekilde kolay erişime ve rahat koşullara sahip imtiyazlı fonlar olması gerekiyor," dedi ve Avrupa Birliği'nin kredi kolu olan EBRD ve EIB gibi kuruluşlara işaret etti.

 

Ancak hem EIB hem de EBRD, iklim değişikliği hedeflerine uyum sağlamak için petrol ve gaz projelerine yapılan yatırımları rafa kaldırdıklarını söyledi.

 

Bu pozisyonla ilgili olarak Molla, “Eğer hidrokarbonlardan bahsetmeyecekseniz bu projeleri nasıl hızlandıracağız?” dedi.

 

Haziran ayında Avrupa Komisyonu, Mısır, İsrail ve AB arasında gaz ihracatına ilişkin bir mutabakat zaptı imzaladı.

 

Üç tarafın “uzun vadeli karbondan arındırma hedefleriyle tutarlı ve piyasa odaklı fiyatlandırma ilkesine dayanan AB'ye istikrarlı bir doğal gaz teslimatı sağlamak için toplu olarak çalışmak için çaba göstereceğini” söyledi.

 

İsrail halihazırda bir açık deniz sahasından Mısır'a gaz ihraç ediyor ve burada sıvılaştırılıp Avrupa ülkelerine gönderiliyor. Ancak İsrail'den Mısır üzerinden gaz ihracatında önemli bir artış, uzun vadeli büyük altyapı yatırımları gerektirecektir.

 

Komisyon başkanı Ursula von der Leyen, Haziran ayında Kahire'ye yaptığı ziyarette, Mısır'ın bol miktarda güneş ve rüzgar enerjisine sahip olduğunu ve bunları ortaklaşa keşfetmenin AB ve Mısır'ın "ortak çıkarına" olduğunu söyledi.

 

GKRY ve Yunanistan, İsrail ve Güney Kıbrıs'tan Yunanistan'a şebekeleri bağlamak için 2.000 megawatt'a kadar elektrik taşıyacak, AB tarafından finanse edilen bir denizaltı kablosu olan EuroAsia Interconnector'ın inşaat aşamasını başlattı.

 

AB Enerji Komiseri Kadri Simson, “EuroAsia Interconnector, GKRY’yi AB'nin elektrik şebekesine bağlayan ve iddialı karbonsuzlaştırma hedeflerimize katkıda bulunarak AB'nin enerji güvenliğini güçlendiren bir başka önemli altyapı projesidir” dedi.

 

GKRY Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, Mısır'ı şebekeye bağlayacak bir 'EuroAfrica' Interconnector'ı başlatma hazırlıklarının da sürdüğünü söyledi.

 

Kaynak: https://www.euractiv.com/section/energy-environment/news/egypt-eyes-eu-funding-for-east-med-gas-development-clean-energy/