Mısır ve Ürdün arasında doğal gaz altyapısı optimizasyon ortaklığı kuruldu

Sosyal Medyada Paylaş!

Mısır ve Ürdün,  Akabe'deki Şeyh Sabah limanındaki yüzer depolama yeniden gazlaştırma ünitesini kullanmasına izin veren bir işbirliği anlaşması imzaladı.

FSRU terminalleri, sıvılaştırılmış doğal gaz değer zincirinde çok önemlidir ve LNG taşıyıcıları ile yerel gaz tedarik altyapısı arasında arabirim oluşturur.

Anlaşma kapsamında Ürdün tarafı Mısır'dan LNG alacak ve gerekirse doğal gazın bir kısmını sınır ötesi boru hatlarıyla Afrika ülkelerine geri satacak.

Mısır Petrol ve Maden Kaynakları Bakanlığı'na göre anlaşma, LNG depolama ve yeniden gazlaştırmanın işletme maliyetlerini azaltmayı ve her iki ülke için gaz arzını güvence altına almayı amaçlıyor.

Ayrıca Mısır firması EGAS ve Ürdün-Mısır firması Fajr, Ürdün'e uzanan altyapıyı kullanarak Ürdün sanayi sektörüne doğal gaz tedarik etmek için işbirliği yapma konusunda anlaştılar. İşbirliği, Ürdün'ün elektrik sisteminin işletme maliyetlerinin düşürülmesi ve iki ülke için enerji arzının güvenliğinin artırılması çerçevesinde gerçekleşiyor. Anlaşma, Ürdün Enerji ve Maden Kaynakları Bakanı Saleh Kharabsheh ile Mısır Petrol ve Maden Kaynakları Bakanı Tarek El Molla tarafından imzalandı. Mısır'ın bir gaz ithalatçısından bir ihracatçıya dönüşmesi, ülkenin gaz arzını kökten değiştiren çok sayıda kuyunun keşfedilmesinin ardından 2019'un sonlarında gerçekleşti. Mısır'ın toplam doğal gaz üretimi şu anda günde ortalama 6,5 ​​milyar fit küp ile 7 milyar arasında.

Ülke, petrol ihracatını bu yıl yüzde 15 artırarak 21 milyar dolara çıkarmak için iddialı planlar belirledi. Asharq'ın bildirdiğine göre, hükümet yıllık petrol dengesinde 3 milyar dolarlık fazla elde etmek istiyor. 2022'de Mısır'ın doğal gaz üretimi, 2021'e göre yaklaşık yüzde 14'lük önemli bir artışla 50 milyon tona yükseldi. Bu artış, ülkenin yerel talepleri karşılamasını sağlarken, 2021'deki 3,5 milyar dolarla taban tabana zıt olan 8,4 milyar dolar değerinde 8 milyon ton ihracat yaptı.

Kaynak: https://www.arabnews.com/node/2319616/business-economy