MOSSAD'DAN ABD'YE İRAN UYARISI

Sosyal Medyada Paylaş!

ABD'ye ziyarette bulunan Mossad şefi David Barnea, ABD'li meslektaşlarını İran'la revize edilmiş bir nükleer anlaşmaya katılmamaları konusunda uyardı. CIA, FBI, Ulusal Güvenlik Konseyi, Pentagon ve Genelkurmay Başkanlarının yanı sıra üst düzey Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle bir araya gelen Barnea'nın ana merkezinde İran ve İsrail'in bölgesel güvenlik garantileri vardı. Barnea bir araya geldiği ABD'li yetkilelere  “ İran dünyayı aldatmaya devam ederken İsrail boş boş duramayacak ” ifadelerinde  bulundu ve İsrail'in İran'a karşısında desteklenmesine yönelik destek alma gerekliliğini belirtti. 

2015 yılında ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya, Çin ve AB ile İran tarafından imzalanan nükleer anlaşma İran'ın Uranyum zenginleştirmemesi karşılığında ambargo ve yaptırımların kaldırılmasını öngörüyordu fakat 2018 yılında ABD Başkanı Trump'ın anlaşmadan çekildiğini duyurmasıyla birlikte süreç akamete uğramış ve İran'a yönelik askeri,ekonomik yaptırımlara devam edilmişti. 

İsrail ise son zamanlarda Biden yönetiminin İran ile benzer bir diyaloğa gireceğine dair endişlerini artırmış ve bu duruma karşı diplomatik ve politik girişimlere hız vermiş durumda.