NATO, DOGU AVRUPA’YA DAHA FAZLA SAVAS GEMISI VE UCAGIN SEVK EDILECEGINI DUYURDU

Sosyal Medyada Paylaş!

NATO, Doğu Avrupa’ya daha fazla savaş gemisi ve uçağın sevk edileceğini duyurdu. NATO açıklamasına göre Fransa, Romanya’ya asker göndermeye hazır. Hollanda, iki F-35’i Bulgaristan’a gönderiyor ve gemileri ile birlikte kara birliklerini hazır bekletiyor.

NATO, DOĞU AVRUPA’YA DAHA FAZLA SAVAŞ GEMİSİ VE UÇAĞIN SEVK EDİLECEĞİNİ DUYURDU...

NATO'dan yapılan açıklamada, üye ülkelerin Doğu Avrupa'daki müttefiklere ilave savaş gemileri ve savaş uçakları göndereceği ve kuvvetlerini hazır tuttukları belirtildi. Yapılan açıklamada, Rusya'nın Ukrayna içinde ve çevresinde askeri yığınağını artırdığı sırada ittifakın caydırıcılık ve savunmasını tahkim ettiği kaydedildi. NATO'nun açıklamasına göre, NATO ülkelerinden Danimarka Baltık Denizine bir fırkateyn gönderiyor ve NATO'nun bölgedeki hava devriyesini desteklemek üzere Litvanya'ya dört F-16 uçağı göndermeye hazırlanıyor. İspanya, Bulgaristan'a savaş uçakları göndermeyi planlıyor, ayrıca NATO'nun deniz güçlerine katılmak üzere savaş gemileri gönderiyor. 

FRANSA, ROMANYA’YA ASKER GÖNDERMEYE HAZIR

Fransa, NATO komutası altında görev yapmak üzere Romanya'ya asker göndermeye hazır olduğunu bildirirken Hollanda, Nisan'dan itibaren hava devriyesi için Bulgaristan'da iki F-35 savaş uçağını bulunduracak. Hollanda ayrıca bir gemisini ve NATO Mukabele Kuvveti için kara birliklerini hazır tutacak. NATO açıklamasında ABD'nin de ittifakın doğu kısmında askeri varlığını artırmayı planladığını açıkça ifade ettiği vurgulandı. NATO 2014'te Ukrayna'ya ait Kırım'ın Rusya tarafından yasa dışı ilhakı sonrasında Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya'daki 4 çok uluslu muharebe grubu ile doğu kanadında varlığını artırmıştı. Bu birliklere İngiltere, Kanada, Almanya ve ABD liderlik ediyor. Birlikler muharebeye hazır tutuluyor. NATO, bu birliklerin varlığının, herhangi bir müttefike saldırının tüm ittifaka yapılmış sayılacağını gösterdiğini vurguluyor. NATO, 2014'ten önce ittifakın doğu kısmında NATO gücü bulunmadığının altını çiziyor.