NATO, İlk Kez Siber Savunma Konferansı Düzenledi

Sosyal Medyada Paylaş!

 

                                                                    NATO, İlk Kez Siber Savunma Konferansı Düzenledi

 NATO, Berlinde Siber Savunma Konferansı düzenledi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Enerji tedarikimiz için Rusya'ya bel bağlamanın sonuçlarını gördük. Kritik ağlarımızın teknolojisini sağlamak için Çin'e güvenerek bu hatayı tekrarlamamalıyız" dedi.

 

Berlin’de NATO tarafından ilk kez Siber Savunma Konferansı düzenledi. Konferansın açılışında konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Hepinizi bu ilk NATO Siber Savunma Konferansı’nda ağırlamaktan ve bunu Bakan Baerbock ile birlikte yapmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum.” dedi.

 

Günümüzde herhangi bir çatışmayı siber boyutu olmadan düşünmenin mümkün olmadığını ifade eden Stoltenberg, “Siber saldırılar en az kinetik saldırılar kadar zarar verici ve tehlikeli olabilmektedir. NATO'nun uzun yıllardır siber tehditleri çok ciddiye almasının nedeni de budur.” dedi.

NATO’nun eskiden hava, deniz ve kara olmak üzere üç askeri alanda yer aldığını belirtti. Stoltenberg, “Daha sonra siber tehditlerin ne kadar önemli olduğunu göstermek için siber alanı bağımsız bir askeri alan olarak ekledik.” dedi.

NATO’nun birkaç yıl önce siber saldırıların 5. maddeyi tetikleyebileceği konusunda da mutabık kaldığını hatırlatan Stoltenberg, “Bu da ittifakımızın merkezinde yer alan, birine yapılan saldırının herkese yapılmış sayılacağı vaadidir. Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için. Çünkü siber saldırılar en az kinetik saldırılar kadar zarar verici olabilir.” dedi.

Çin ve Rusya’nın da dahil olduğu otoriter rejimlerin NATO üyesi ülkelerin çıkarlarına, değerlerine ve güvenliğine meydan okuduğunu aktaran Stoltenberg, “Çin bizim düşmanımız olmasa da değerlerimizi paylaşmıyor. Pekin yeni teknolojileri kendi ülkesinde baskı aracı olarak kullanıyor. Yüz tanıma da dahil olmak üzere teknolojilerini dünyanın dört bir yanındaki ülkelere devlet kontrolü araçları olarak ihraç ediyor.” diye konuştu.

Siber saldırıların caydırılması ve gerekirse bunlara karşı savunma yapılması gerektiğini aktaran Stoltenberg, “Çoğu zaman bu saldırıların tespit edilmesi ve hatta ilişkilendirilmesi zordur. Vilnius'taki NATO Zirvesi'nde müttefikler siber savunmamızı güçlendirmek için yeni bir konsept üzerinde anlaştılar. Siyasi açıdan bu, potansiyel düşmanlara bize saldırdıkları takdirde bunun sonuçları olacağına dair güçlü bir mesaj göndermek ve SACEUR'e gerektiğinde karşılık verme yetkisi vermek anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: NATO News