NATO, Temmuz Zirvesi Yaklaşırken Türkiye’ye İsveç’in Üyeliğine Yönelik İtirazlarını Geri Çekmesi İçin Baskıyı Artırdı

Sosyal Medyada Paylaş!

NATO, Temmuz Zirvesi Yaklaşırken Türkiye’ye İsveç’in Üyeliğine Yönelik İtirazlarını Geri Çekmesi İçin Baskıyı Artırdı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin İsveç’in üyeliği konusunda yeni adımlar atmak için hafta sonu Türkiye’ye ziyaret gerçekleştirerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek.

İsveç’in NATO’ya katılabilmesi için 31 üye ülkenin tamamının katılım protokolünü onaylaması gerekiyor.Türkiye, “terör örgütlerine kol kanat germe” ve “istenilen terör örgütü üyelerini iade etmeme” gerekçeleri ile İsveç’in üyeliğini sert bir şekilde itiraz ediyor. Macaristan ise İsveç’in katılım onayını erteledi ancak nedenini kamuoyuna açıklanmadı.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Biliström. “Dün İsveç terörle mücadele yasalarını sıkılaştırdı. Bir terör örgütünü finanse etmek, üye toplamak veya alenen teşvik etmek veya bu tür gruplara katılmak amacıyla yurt dışına seyahat etmek artık İsveç’te yasa dışıdır.” İfadelerini kullandı.

NATO, müttefik liderlerin katılacağı 11-12 Temmuz’da Litvanya’da yapılacak zirveye dek İsveç’i saflarına dahil etmek istiyorlar.

Stoltenberg 1 Haziranda Vilnius’taki zirveye hazırlanmak için üyelerin dışişleri bakanları ile yaptığı görüşmelerin ardından gazetecilere demeç verdi. “Mesajımı İsveç teslim etti ve İsveç’i onaylama zamanı geldi” dedi.

 

 Kaynak: https://www.washingtonpost.com/politics/2023/06/02/nato-turkey-sweden-extremism-enlargement-summit-stoltenberg/5f284264-0140-11ee-9eb0-6c94dcb16fcf_story.html

.