NAUTICAL GEO'DAN HUKUK DIŞI BİR NAVTEX DAHA!

Sosyal Medyada Paylaş!

 

Türkiye’nin tüm uyarılarına ve engellemelerine rağmen birbiri ardına yayımladığı NAVTEX’lerle Türkiye’nin ve KKTC’nin deniz yetki alanlarına yönelik hukuk dışı tutumlarını ve sismik araştırma faaliyetlerini sürdürmeye çalışan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi adına araştırma yapan Malta bandıralı Nautical Geo isimli gemi için yeni bir navtex daha yayımlandı... Yunan ve Rum ikilisi Türk hak ve menfaatlerine saldırmaya, uluslararası deniz hukukunu ihlal etmeye devam ediyor.

 

YUNAN VE RUM İKİLİSİ DURMUYOR

 

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi resmi twitter hesabından yaptığı açıklama kapsamında “Başımıza bela NAUTİCAL GEO gemisi bu kez de KKTC Ruhsat sahalarında 21-23 Ekim 2021 arasında araştırma yapacağına dair NAVTEX yayımladı. Yunan-Rum ikilisi  durmuyor…” açıklamasında bulundu.

 

 

Yunan ve Rum ikilisinin uluslararası deniz hukukuna tamamen aykırı olan ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve KKTC’nin deniz yetki alanlarını gasp etmeye yönelik tacizleri bitmek bilmiyor. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın arama ve sondaj başvurusunda bulunduğu Türk Kıta Sahanlığı'nı Gösterir Harita'da yayımlanan hukuk dışı NAUTİCAL GEO navtexi şu şekilde görülüyor;

 

 

TÜRK DEGS HEM TÜRKİYE'NİN HEM DE KKTC'NİN HAK VE MENFAATLERİNİ SAVUNMAYA DEVAM EDECEKTİR

 

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi hem Türkiye'nin hem de KKTC'nin hak ve menfaatlerini savunmaya, Yunan-Rum ikilisinin hukuk dışı tutumlarını ve ihlallerini duyurmaya, deniz yetki alanlarımız çerçevesinde haklarımızı korumak adına pro-aktif diplomasi üretmeye devam edecektir.

 

NAUTİCAL GEO KKTC RUHSAT SAHALARINDA FAALİYETTE!

 

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi tarafından yapılan açıklamada, "GKRY tarafından kiralanan NAUTİCAL GEO isimli  araştırma gemisi KKTC Ruhsat Sahalarında ilan ettiği NAVTEX alanında araştırmalarına başlamış görünüyor… İlgililerin bilgisine…" ifadelerine yer verildi. Türk hak ve menfaatlerini savunmak adına bir düşünce ve araştırma merkezi olan TÜRK DEGS, yetkilileri NAUTİCAL GEO'nun KKTC Ruhsat Sahalarında faaliyette bulunduğu yönünde uyardı.