NAVTEX’LERE İLİŞKİN TEPKİMİZ MEDYADA GENİŞ YANKI BULDU

Sosyal Medyada Paylaş!

Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın başkanlığını yürüttüğü Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi’nin Seville Haritası ile birebir örtüşen önce BİLİM II gemisi için yayımlanan navtex’i ardından ise Oruç Reis sismik araştırma gemisi için yayımlanan navtex’i eleştirmesi medyada ve kamuoyunda geniş yankı buldu.

 

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi resmi twitter hesabından yayımladığı açıklama kapsamında “Hazırladığımız haritada görüldüğü gibi ORUÇ REİS Sismik Araştırma Gemisi 22 Aralık 2020’den itibaren Seville Haritasında bize reva görülen alan içinde faaliyet gösteriyor. Endişemiz bundandır.” ifadelerine yer verildi.

 

 

CUMHURİYET, SÖZCÜ, MİLLİ GAZETE VE YENİ İSTİKLAL GÜNDEMİNE TAŞIDI

 

BİLİM II gemisinin Yunan-Rum ikilisinin bize reva gördüğü alanda, Seville Haritası ile birebir örtüşen bir alanda ilan ettiği skandal navtex'in ardından Oruç Reis sismik araştırma gemisinin de benzer bir navtex ilan etmesi akıllara "Acaba Mavi Vatanı Kaybediyor muyuz?" sorularını getirdi. Konuyu gündeme taşıyan Sözcü Gazetesi yazarı Başak Kaya hem Sözcü Gazetesi hem de Yeni İstiklal Gazetesi'nde yayımlanan köşe yazısında, ‘Atina’nın tezini kabul ettik Mavi Vatan’ı kaybediyoruz’ başlığını kullandı. TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı'nın da ifadelerine değinen Kaya, köşe yazısı kapsamında Yaycı'nın “Bu Navtex, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki tüm kazanımlarını tehlikeye atmaktadır. Haritaya yanlış bakarak Türkiye'ye 20 sene kaybettirdiler. Antalya Körfezi'nde Rum sınırlarını kabul edercesine Navtex ilan edenler hakkında soruşturma açılmalıdır” ifadelerine yer verdi.

 

 

 

YAYCI’NIN NAVTEX İTİRAZI

 

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Sn. Mehmet Ali Güller ise "Doğu Akdeniz'de geri çekilme" başlıklı yazısında Yaycı'nın “Haritaya yanlış bakarak Türkiye’ye 20 sene kaybettirdiler. Antalya Körfezi’nde araştırma gemisi için Güney Kıbrıs’ın istediği sınırları kabul edercesine NAVTEX ilan edenler hakkında soruşturma açılmalıdır." ifadelerine yer verdi.

 

 

YUNAN TEZLERİNE UYGUN NAVTEX

 

Milli Gazete Yazarı Sn. Gökçen Göksal ise 11 Ekim 2021 tarihli köşe yazısında “Yunan tezlerine uygun NAVTEX” başlıklı bir köşe yazısı kaleme aldı. “Oruç Reis için ilan edilen yeni NAVTEX, Mavi Vatan’ın sınırlarını değil Yunan ve AB’nin dayattığı Sevilla haritasını baz alıyor…” ifadelerine değinen Göksal, Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi’nin de navtex hakkında yayımladığı görüşlere yer verdi.

 

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada "Oruç Reis sismik araştırma gemisi için yeni NAVTEX yayımlandı. KKTC ile Anamur arasında. Maalesef yine Sevilla haritası dışına çıkmamışız. Umarız eski dik duruşlu günlerimize kısa zamanda döneriz” ifadelerini kullanmıştı.