Netanyahu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde ‘Afrodit’ sahası konusundaki anlaşmazlığı görüştü

Sosyal Medyada Paylaş!

İsrail Başbakanı BinyaminNetanyahu, eşi Sarah ile birlikte Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) iki günlük bir diplomatik ziyarete bulundu. Netanyahu’nun ziyareti, GKRY’li liderlerle, Kıbrıs'ın ekonomik sularında (Blok 12) ve İsrail'in ekonomik sularında (Blok Yishai) bulunan ‘Afrodit’ doğal gaz sahasının bazı kısımlarının mülkiyeti konusundaki anlaşmazlıkları görüşmek amacıyla gerçekleşti. 13 yıl önce ticari miktarlarda gazın bulunmasından bu yana iki ülke, kârın dağıtımı konusunda anlaşmaya varamadı.

GKRY’li yetkililer, İsrail ile bir anlaşmaya varamamaktan duydukları hayal kırıklığını dile getirdiler. Güney Kubrıs Rum Yönetimi, İsrail'in dostu olarak biliniyor. Ancak İsrail, düşman olarak görülen Lübnan ile bir mutabakat anlaşması imzaladı ve Türkiye ile de bir anlaşma imzalamaya hazırlanıyor.

İsrail'in resmi yayın kuruluşu Kan'a göre GKRY’li yetkililer yaptıkları açıklamada “Düşman ülke Lübnan'la gaz konusunda anlaşmaya varabiliyorsunuz ama bizimle varamıyorsunuz” dediler. Zirvede ayrıca İsrail ile Türkiye arasında doğalgaz boru hattı inşa edilmesi ihtimalinin de ele alınması bekleniyor.

Naftali Bennett ve daha sonra YairLapid başkanlığındaki önceki hükümetin, Yunanistan ve GKRY’nin bu fikri desteklemediğini belirten bir kısa mesaj göndermesinin ardından konu tekrar tartışma masasına döndü. Şarku’lAvsat’ın ‘Walla’ internet sitesinden aktardığına göre Netanyahu'nun pazar sabahı GKRY’ne yaptığı ziyaret bu arka planda gerçekleştiriliyor. İsrail'in Türkiye ile ilişkileri ne kadar iyileşirse gelişsin Rum yönetimi ile ittifakın güçlü kalacağı konusunda güvence vermesi bekleniyor.

İki günlük ziyaret programında Netanyahu'nun Yunanistan Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis ve Yunanistan Başbakanı KyriakosMiçotakis ile görüşmesi de yer alıyor. Ziyaret, geçtiğimiz temmuz ayında planlanmıştı ancak Netanyahu'ya kalp pili takılması nedeniyle ertelenmişti.

Bu, Netanyahu'nun iktidar sistemini devirme planına karşı protesto hareketiyle yüzleşmekten korktuğu için beş ay aradan sonra gerçekleştirdiği ilk yurt dışı gezisi oldu.

Protestocular, Netanyahu'yuGKRY’de karşılamak için harekete geçti. Rum kesiminde yaşayan İsraillilerin de etkinliklere katılması bekleniyor. Eylemciler, Netanyahu'nun kalacağı ‘City of Dreams’ adlı otelin önünde bir protesto gösterisi düzenlemeye hazırlanıyor. Bu otel, Limasol'da yakın zamanda açılmıştı. Netanyahu ise tüm toplantılarını Lefkoşa'da yapması planlanıyor.

Göstericiler, sokakları protesto sloganları taşıyan pankartlarla doldurdu. Bu sloganlar arasında "Küçük Kıbrıs'ta bile rahat etmeyin" ve "Netanyahu ve eşinin evlerinde gibi hissetmelerini sağlayacağız" gibi ifadeler yer aldı. Eylemciler, Netanyahu'nun toplantılarının ve görüşmelerin yapıldığı her yerde protesto gösterisi düzenlemeye ve onu rahatsız etmeye kararlı. Seslerini doğrudan durmak için ellerinden geleni yapacaklarını söylüyorlar.

Netanyahu, Ben Gurion Havaalanı'nda uçuşundan önce yaptığı açıklamada, yakın zamanda ABD Başkanı Joe Biden ile bir görüşme yapacağını duyurdu. Görüşmenin, Netanyahu'nun Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantılarına katılmak için New York'a gideceği 21 Eylül'de gerçekleşmesi bekleniyor. Ancak Netanyahu, görüşmenin Washington'da gerçekleşmesini istiyor.

 

 

 

Kaynak:https://www.kibrispostasi.com/c58-GUNEY_KIBRIS/n486145-netanyahu-guney-kibris-rum-yonetiminde-afrodit-sahasi-konusundaki-anlasmazligi-gorustu