Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi için yeni NAVTEX yayımlandı!!

Sosyal Medyada Paylaş!

Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi için yeni NAVTEX yayımlandı. Yayımlanan navtex kapsamında Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi resmi hesabından bir açıklama gerçekleştirdi. Türk Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı tarafından yayımlanan NAVTEX ilanının koordinat bilgilerinin yer aldığı paylaşımda KKTC ile Anamur arasında bir bölgede ilan edildiği, maalesef yine Seville Haritası dışına çıkılmadığı ve kısa zamanda eski dik duruşlu günlere dönülmesi yönünde temennilerde bulunuldu.

SEVİLLE HARİTASI İLE BİREBİR ÖRTÜŞÜYOR

İlan edilmiş ya da ilan edilmesi ön görülen Türk deniz yetki alanlarını gösteren Mavi Vatan Haritası, Türk milletinin hak ve menfaatlerini koruyan bir çerçevede doktrin haline dönüştürülmüştü. Ancak ilan edilen navtex'in Yunan-Rum ikilisinin Türklere reva gördüğünü, Türkiye'yi adeta kara sınırlarına hapsetmek üzerine temalanan Seville Haritası ile birebir örtüşmesi akıllarda soru işareti yarattı. Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi yaptığı açıklamada "SEVİLLE HARİTASI VE İLAN EDİLEN NAVTEX. TAKDİR SİZİN…" ifadelerini kullandı.

ESKİ DİK DURUŞLU GÜNLERE DÖNMELİYİZ

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi olarak Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı başkanlığında Türk hak ve menfaatlerini gönüllü gençlerle savunmayı kendilerine misyon edinmiş düşünce kuruluşunun en kısa zamanda Türk Deniz Yetki Alanları'nda o eski dik duruşlu günlere dönmeyi temenni ettiği ve bir önceki navtex'de de benzer bir şekilde Seville Haritası ile örtüştüğü yönünde uyarıları mevcuttu. Halihazırda Doç. Dr. Cihat Yaycı'nın birçok röportajında da ifade ettiği gibi "Nasıl kazanılır? Dik durmak lazımdır." ifadesi Mavi Vatan'daki hak ve menfaatlerimizi savunma noktasında çizmemiz gereken milli stratejinin anahtar kelimesini ve doktrinini oluşturuyor.

GERİ ÇEKİLDİKTEN SONRA İLERİYE ÇIKMAK ZORDUR

TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı 7 Ekim 2021 tarihinde haberiniz.com 'a verdiği röportajda ise "Bir kere siz geri çekildiniz mi bir daha ileriye çıkmanız o kadar zor ki… Türkiye gemilerini hiç çekmeseydi, bu gemiler faaliyetlerine devam etseydi daha kolaydı her şey. Ama geri çekildikten sonra tekrar ileriye çıkmak o kadar zor ki. Hiç kimse kendini kandırmasın. ‘Ben gemileri şimdi de çıkartırım!’ O zaman çıkart. Neden çıkartmıyorsun?" ifadelerini kullanmıştı.