Pakistan, Ababeel Balistik Füzesinin Testini Gerçekleştirdi

Sosyal Medyada Paylaş!

Pakistan, Ababeel Balistik Füzesinin Testini Gerçekleştirdi

Pakistan, nükleer ve konvansiyonel savaş başlıkları taşıma yeteneğine sahip, uzun menzilli balistik füze Ababeel’in uçuş testini gerçekleştirdiğini açıkladı.

Füze, 140 kilometre menzile sahip Ababeel, hassas hedefleme yeteneklerini de bünyesinde barındırıyor. Ayrıca füze, farklı hedeflere saldırabilmesini sağlayan birden fazla nükleer savaş başlığı taşıyor.Ababeel füze sistemi, hem konvansiyonel hem de nükleer savaş başlıklarını taşıyabilecek şekilde tasarlandı.

Füze sisteminin temel amacı ise, Pakistan'ın tam spektrumlu bir caydırıcılık sistemi oluşturmak ve bölgedeki caydırıcılık kabiliyetini ve istikrarını artırmak üzere geliştirildiği vurgulandı.

S-400 füze savunmasını aşmak için geliştirildi

Karadan karaya orta menzilli balistik füze olan Ababeel, Hindistan’ın anti-balistik füze sistemlerine yanıt olarak geliştirildi. Askeri uzmanlar konvansiyonel ve nükleer saldırı yeteneğine sahip Ababeel füzesinin özellikle Hindistan'ın S-400 füze savunmasını geçmek için geliştirildiğini belirtiyor. Füze sistemiyle ilgili olarak konuşan kaynaklar, testin Pakistan’ın nükleer gücünün mühendislik alanında son yirmi yılın en önemli kilometre taşı olduğuna dikkat çekti. Analistler, füze testinin başarılı geçmesinin Pakistan’ın hedefleme seçeneklerindeki gelişmeyi temsil ettiğini belirterek, bu durumun Hindistan’ın balistik füze savunmasını zorlaştıracağına dikkat