Pakistan, Ülkedeki Tüm Yasadışı Göçmenleri Gönderme Planını Tamamlandı

Sosyal Medyada Paylaş!

Pakistan, Ülkedeki Tüm Yasadışı Göçmenleri Gönderme Planını Tamamlandı

Pakistan, Ülkede Yasadışı Olarak Bulunan Göçmenlerin 1 Kasım'a Kadar Ülkeden Çıkmamaları Durumunda Tutuklanarak Sınır Dışı Etme Merkezlerine Gönderileceğini Duyurdu

Pakistan, ülkede yasadışı olarak bulunan ve aralarında 1.7 milyon Afgan'ın da bulunduğu göçmenler için sınır dışı etme merkezleri kurulduğunu duyurdu. Plana göre ülkede izinsiz kaldığı tespit edilen herkes 1 Nisan'dan itibaren merkezlerden birine gönderilecek.

Ülkede yasadışı olarak yaşayan göçmenlerin tutuklanmamak için salı gününe kadar ülkeyi terk etmeleri gerekiyor. Pakistan'ın geçici İçişleri Bakanı Sarfraz Bugti, sürenin uzatılmayacağını söyledi. Bugti, Pakistan'da izinsiz olarak yaşayan göçmenlerin tutuklandıktan sonra kötü muameleye maruz kalmayacağını kaydetti. 

Göçmenlerin sınır dışı edilene kadar yiyecek ve tıbbi bakım alacaklarını belirten Bugti, onların ülke dışına en fazla 50,000 Pakistan rupisi (180 Dolar) çıkarmalarına izin verildiğini söyledi. Bugti, göçmenlerin saklandığı bölgeler hakkında bilgi sahibi olduğunu ve onları sınır dışı etmenin devlet için zorlu bir görev olduğunu bildirdi. 

Pakistan'ın güneybatısındaki Belucistan eyaletinin hükümet sözcüsü Jan Achakzai, burada üç sınır dışı merkezinin kurulduğunu söyledi. Bu merkezlerden biri eyaletin başkenti Quetta'da olacak.

"60 bin Afgan evlerine döndü"

Pakistan'ın kuzeybatısındaki Khyber Pakhtunkhwa eyaletinin geçici başbakanı Azam Khan, bölgede ayrıca üç sınır dışı etme merkezi olacağını söyledi. Han, planın ilan edilmesinden bu yana 60 binden fazla Afgan'ın evlerine döndüğünü söyledi.

Pakistan, 1979-1989 Sovyet işgali sırasında ülkelerinden kaçan milyonlarca Afgan'a ev sahipliği yapıyor. Taliban'ın Ağustos 2021'de Afganistan'da iktidarı ele geçirmesinin ardından bu sayı daha da arttı.

İslamabad yönetimi, ülkede mülteci olarak kayıtlı 1,4 milyon Afgan'ın endişelenmesine gerek olmadığını söylüyor. Afganların hedef alınmadığını belirten yönetim, planın milliyetlerine bakılmaksızın ülkede yasadışı olarak bulunan kişiler için uygulanacağını savunuyor. 

 

 Kaynak:Euronews