PARIS KONFERANSI

Sosyal Medyada Paylaş!

Paris, Libya’da gerçekleştirilecek Aralık seçimlerinin planlandığı ve Paralı askerler ile “yabancı güçlerin” çıkışına yönelik mekanizmaları tartışmak için dün uluslararası bir konferansa ev sahipliği yaptı. Paris Konferansı Birleşmiş Milletler ile beraber Fransa, İtalya ve Almanya'nın eşbaşkanlığında gerçekleşti.

 

Konferansa gelen Libya delegasyonunun içerisinde görevden uzaklaştırılan eski Dışişleri Bakanı Necla Manguş’un olması dikkat çekti.

 

Libya'nın ilk kadın Dışişleri Bakanı Necla Manguş, Libya Cumhurbaşkanlığı Konseyi tarafından geçtiğimiz haftalarda görevden uzaklaştırılmıştı.

 

Eski Bakanın, Bakanlar Kurulu ile Cumhurbaşkanlığı Konseyi arasında siyasi yetkiyi bölen 9 Kasım 2020 tarihli siyasi anlaşmanın gerektirdiği üzere, konseyle tek taraflı ve danışmadan hareket ettiği sonucuna varılmıştı. Askıya alma kararnamesi bu bulguların önümüzdeki ki haftalarda soruşturulacağını da içeriyordu.

 

Eski Bakan’ın soruşturulmasının nedenlerinden biri olarak BBC'ye verdiği röportaj dillendirilmekte. Manguş, BBC’ye verdiği röportajda 1988'deki Lockerbie bombalamasıyla bağlantılı olduğu düşünülen ve ABD tarafından aranan bir Libya vatandaşının kendi hükümetince iade edilme olasılığına "açık" olduğunu söylemişti. Söz konusu bu kişi, geçen sene yani bombalamanın 32. yıldönümünde, ABD Başsavcısı William Barr tarafından bombalamaya katılmak işe suçlanan eski bir Libya istihbarat subayı Abu Agila Muhammed Mesud’tur.

 

 

Lockerbie Bombalaması Nedir?

 

Pan Am 103 uçağı bir İskoçya kasabası olan Lockerbie üzerinde uçarken havaya uçmuş, içindeki çoğu ABD vatandaşı olan iki yüz yetmiş yolcu,, 11'i yerde olmak üzere öldürülmüştü. Bir Başka bir Libya istihbarat subayı, Abdel Baset Ali Al-Megrahi, o dönem suçlu bulunarak 2001 yılında ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış fakat 2009 yılında sağlık nedenleriyle serbest bırakılmıştı. Akabinde 2012'de Trablus'ta öldü.

 

Masum olduğunu iddia eden Al-Megrahi’nin ailesi o öldükten sonra İskoçya’da bir dava açmış fakat bu temyiz, Ocak ayında İskoçya Temyiz Mahkemesi tarafından reddedildikten sonra Londra'daki Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi’ne sevk edilerek tekrar incelenmeye başlanmıştır…

 

Menguş’un Lockerbie Bombalamasını tekrar gündeme getirmesi gündemde büyük yer buldu. Bunun nedeni Libya’nın suçlamaları inkar etmesine rağmen, 2008’de ABD ile yaptığı bir anlaşma sonucu vefat eden kişilerin ailelerine 2.7 milyar dolar ödemeyi kabul ederek konuyu bir nevi sonuca bağlamış olmasıydı.

 

Menguş’un görevden uzaklaştırılma haberinin duyulmasından sonraki gün attığı ilk tweetin ise ilginç. Menguş’un tweeti ABD’de New York Polisi’nin yaptığı yolsuzluğu ve buna ilişkin bir silahlı saldırıyı ifşa eden dedektif Frank Serpico’nun bir alıntısını içermekte.

 

Konferansa katılan İngiltere’nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan sorumlu olan Bakan’ı James Cleverly’nin açıklamalarından dikkat çekici bir kesit:

 

“…5+5 Ortak Askeri Komitesi güvenlik yolunda önemli ilerlemeler kaydetti. Yabancı güçlerin ve paralı askerlerin geri çekilmesine yönelik kapsamlı Eylem Planını memnuniyetle karşılıyorum. Bununla birlikte, uluslararası toplum, uluslararası yükümlülüklerin yerine getirilmesinde kendisine düşeni yerine getirmedi. 23 Ekim Ateşkes Anlaşması, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2570 sayılı Kararı ve 5+5 JMC Eylem Planı kesindir: tüm yabancı güçler ve paralı askerler gecikmeksizin geri çekilmelidir.

Bu nedenle, Libya Ateşkes İzleme Misyonu'nu desteklemek üzere BM ateşkes gözlemcilerinin konuşlandırılmasını memnuniyetle karşılıyorum. Misyon şimdi bu yabancı güçlerin ve paralı askerlerin varlığını ve geri çekildiğini izlemek ve doğrulamak için çalışmalıdır. Libyalılar ancak yabancı askeri müdahaleden kurtulduklarında kendi ülkeleri üzerinde gerçekten egemenliklerini ileri sürebilecekler… Birleşik Krallık, barışçıl, istikrarlı, müreffeh ve egemen bir Libya inşa etmek için Libya ve uluslararası ortaklarla birlikte çalışmaya hazır.”

 

Kaynak:

https://www.middleeastmonitor.com/20211111-outrage-over-her-lockerbie-comment-puts-libyas-foreign-minister-on-the-spot/

https://libyareview.com/18688/libyan-election-spoilers-threatened-with-sanctions/

 

https://www.gov.uk/government/speeches/minister-cleverly-address-at-paris-conference-on-libya