Paşinyan: Azerbaycan İle Yakında Barış Anlaşması İmzalamayı Umuyoruz

Sosyal Medyada Paylaş!

 

Paşinyan: Azerbaycan İle Yakında Barış Anlaşması İmzalamayı Umuyoruz

Dağlık Karabağ bölgesi nedeniyle otuz yıldır çatışma halinde olan Ermenistan ile Azerbaycan arasında henüz diplomatik bir ilişki kurulmadı ancak ortak sınırlar çoğunlukla tahkim edilmiş durumda.

Ermenistan Başbakanı Nikol Pashinyan, Erivan'ın önümüzdeki aylarda Azerbaycan ile bir barış anlaşması imzalamayı ve diplomatik ilişkiler kurmayı umduğunu söyledi.

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te Azerbaycan ve Gürcistan başbakanlarının da katıldığı bir forumda konuşan Paşinyan, "Önümüzdeki aylarda Azerbaycan'la barış anlaşması imzalayacağımızı ve ilişkiler kuracağımızı umuyoruz" dedi.

Her iki ülke de on yıllardır barış anlaşması imzalamaya istekli olduklarını beyan etmiş olsa da, bu konuda ilerleme kaydedilemedi ve sınır çatışmaları sürekli olarak devam etti.Ayrıca Paşinyan, Ermenistan'ın, Türkiye ile olan sınırını üçüncü ülke vatandaşlarına ve diplomatik pasaport sahiplerine açmayı umduğunu dile getirdi.

Söz konusu sınır, Türkiye'nin Ermenistan'la ilişkilerini kestiği 1993 yılından beri kapalı. Ankara, Erivan ile Bakü arasında bir barış anlaşması olmadan sınırı yeniden açmayı kabul etmiyor. 

Kaynak: euronews