PEKIN, PUTIN'E VERDIGI DESTEGI 'DERIN PISMANLIK' OLARAK TANIMLADI...

Sosyal Medyada Paylaş!

Rusya-Çin arasında çatlak... Pekin, Putin'e verdiği desteği "derin pişmanlık olarak tanımladı." Çin devlet medyası, Çin Dışişleri Bakanının, Ukraynalı mevkidaşını Rusya ihtilafından 'derin pişmanlık duyduğunu' söylemek için aradığını belirtti.

PEKİN, PUTİN'E VERDİĞİ DESTEĞİ 'DERİN PİŞMANLIK' OLARAK TANIMLADI...

Çin devlet medyası, Pekin'in işgal konusunda zorlu bir diplomatik çizgide yürümesi nedeniyle, Çin dışişleri bakanının Salı günü Ukraynalı mevkidaşı ile görüştüğünü ve krizin müzakere yoluyla çözülmesi çağrısında bulunduğunu söyledi. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Dmytro Kuleba'ya, Pekin'in "Ukrayna ile Rusya arasında çıkan çatışmadan derin üzüntü duyduğunu ve sivillerin uğradığı zarara son derece dikkat ettiğini" söyledi. Rusya'nın Ukrayna'yı kapsamlı bir şekilde işgal etmesinin Pekin'de pek çok kişiyi şaşırtmasının ardından Çin, kendisini diplomatik bir ipte yürürken buldu. Hafta sonu, birkaç Çin kamu bankasının, Kremlin'i desteklediği görülürse Batı yaptırımlarından korktukları için Rusya'dan hammadde satın almak adına finansmanı sınırladığı bildirildi. Rusya'da üretilen petrol ve gazın yaklaşık yüzde 30'u şu anda Çin'e satılıyor. Putin, işgal arttıkça Batılı ülkeler tarafından Moskova'ya uygulanan giderek daha sert yaptırımlardan kurtulmak için Çin'in Xi Jinping'iyle olan bağlarına güveniyor. 26 Şubat'ta Çin, Hindistan ve BAE, Rusya'nın Ukrayna'yı yasadışı işgalini kınayan BM Güvenlik Konseyi kararını oylamaktan kaçındı. Oylama, Putin'in saldırganlığı konusunda Batı ve Doğu arasındaki diplomatik bölünmenin genişlemesinin bir başka işareti olarak görüldü. Ancak Çin'in Rusya'nın yaptığı gibi önergeyi tamamen veto etmeme kararı, giderek yalnızlaşan Rus diktatörüne bir darbe olacak.

Kaynak: https://www.dailymail.co.uk/news/article-10565233/China-says-deeply-regrets-Russias-war-Ukraine-cracks-emerge-two-nations.html