PESMERGE KERKUK'U KUSATMAYA BASLADI!

Sosyal Medyada Paylaş!

 

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı geçtiğimiz günlerde Kerkük'e yönelik ikazlarını gündeme taşımış, 25 Kasım 2021 tarihinde Peşmerge güçlerinin Kerkük'e gireceğini duyurmuştu. Yaycı, "Binlerce yıllık Türk şehri Kerkük resmen işgal ediliyor. Hem de sessiz sedasız kopartılıyor. Buna gönül dayanmaz…” demişti. 14 Kasım 2021 itibariyle bölgeden alınan bilgi ve görüntülere göre, Peşmerge'nin Kerkük'ü kuşatmaya başladığı duyuruldu.

PEŞMERGE'NİN KERKÜK'Ü ELE GEÇİRME HAMLESİ YENİ BİR HAMLE DEĞİL

Kerkük'te gerçekleştirilmeye çalışılan 'Peşmergenin şehri ele geçirme hamlesi' yeni bir hamle değil. Peşmergenin şehre yerleştirilmesi sistemli şekilde uygulanan bir planın parçası niteliğinde.

Nisan 2021'de Erbil yerel yönetimi, Türk hükümdar Muzafferettin Gökbörü tarafından inşa edilen tarihi Erbil Minaresi’nin bulunduğu Minare Caddesinin adını Aram Caddesi olarak değiştirmişti.

Yerel halk ise isim değişikliğinin Irak'ın Kuzeyindeki yönetim tarafından Erbil’deki Türkmenlere yönelik asimilasyon girişimi nedeniyle değiştirildiği kanısında olduklarını ifade etmişlerdi.

PEŞMERGE GÜÇLERİ KERKÜK'E BAĞLI ANTUNKÖPRÜ KASABASININ ÇEVRESİNDE KONUŞLANMAYA BAŞLADI

14 Kasım 2021 tarihinde Kerkük Net Haber Ajansı'ndan yapılan duyuruda "Son Dakika… Güvenlik güçlerinden alınan bilgilere göre, 25 Kasım tarihinin yaklaşmasıyla birlikte Peşmerge güçleri, Kerkük’e Bağlı Altunköprü kasabasının çevresinde konuşlanmaya başladı." ifadelerine yer verildi. Böylelikle TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı'nın Kerkük feryadının haklılığı da ortaya çıktı.

 

 

YAYCI: TÜRKİYE'Yİ VE TÜRKLERİ ATATÜRK'ÜN EMANETİ KERKÜK İÇİN SES VERMEYE ÇAĞIRIYORUM

25 Kasım tarihinin yaklaşmasıyla birlikte Peşmerge güçlerinin Kerkük’e Bağlı Altunköprü kasabasının çevresinde konuşlanmaya başlamasının ardından TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı bir açıklama gerçekleştirdi. Yaycı, “Türkiye’yi ve Türkleri Atatürk’ün emaneti, Misak-ı Milli’nin ayrılmaz parçası Kerkük için ses vermeye çağırıyorum. KERKÜK GİDİYOR. GİDERSE…" ifadelerini kullandı.

PEŞMERGE KERKÜK'Ü KUŞATMAYA BAŞLADI

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi'nin bölgeden aldığı bilgi ve görüntülere göre, Peşmerge'nin Kerkük'ü kuşatmaya başladığı duyuruldu. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, "PEŞMERGE Kerkük'ü kuşatmaya başladı.. Artık Türkmenler Erbil'de olduğu gibi Kerkük’e de ikamet kimliği göstererek girer..." denildi.

Kaynak: https://twitter.com/turkdegs/status/1459814012598857730