PESMERGE'NIN KERKUK'E DONUSU ICIN ONE SURULEN GEREKCELERINI REDDEDIYORUZ!

Sosyal Medyada Paylaş!

ITC Başkanı Hasan Turan gündeme ilişkin bir video paylaştı. Birlikte hareket ederek Bağdat’a heyet göndereceklerini ifade eden Turan, "Peşmerge’nin Kerkük’e girmesine karşı tüm gücümüzle direneceğiz. Türkmeneli’ni savunmak için organize olacağız, her türlü girişimde bulunacağız” ifadelerini kullandı.

 

İŞTE O VİDEODAN SATIR BAŞLARI:

 

TÜRKMEN BİRLİĞİNİ KORUMAYA KARARLIYIZ!

ITC Başkanı Hasan Turan, "Türkmen birliği Irak'ın bölünmesine karşı çıkıyor ve bölünme projelerini reddediyoruz. Türkmen milletvekilleri, Türkmen partileri, Kerkük İl Meclisi üyeleri ve ortak çabalarla Irak'ın bölünmesinin Irak’ın Kuzeyi Bölge Yönetimi bayrağını göndere çekme krizinde ve referandumda karşısında durduk. Toplantılar ve pozisyonlar en üst düzeydeydi, Birleşmiş Milletler, tüm ulusal siyasi bloklar, bölgesel partiler ve uluslararası toplumla halkımızın haklarını savunmak için bir araya geldik. Türkmen insanların uluslararası toplumda savunmadaki rolünü takdir ediyoruz. Devletin her kademesinde ve kollektif çabalarla siyasi başarılar elde ettik ve Türkmen birliğini korumaya kararlıyız." ifadelerini kullandı.

TÜRKMEN HALKINA YÖNELİK KOMPLOLAR DEVAM EDİYOR

Turan, "Irak'a ve Türkmen halkına yönelik komplolar devam ediyor ve bunlara karşı duracağız. Başarılar elde etmeye, Türkmen halkının haklarını ve kimliğini korumaya devam edeceğiz. Tek lider anlayışına karşıyız ve Türkmen halkı Türkmen birliğinin yanında duracaktır. Kolektif Türkmen birliği, Irak'ın birliğinin korunmasının garantisidir. Türkmenler Peşmerge'nin Kerkük'e iadesini şiddetle reddediyor. Türkmen halkına doğru bilgiyi vermeye hazırız."

PEŞMERGE'NİN KERKÜK'E DÖNÜŞÜ İÇİN ÖNE SÜRÜLEN GEREKÇELERİ REDDEDİYORUZ!

Turan, "2007 yılında Bağdat'ta El Raşit Otel'de düzenlenen Türkmen Partisi Konferansı'nda Kerkük bölgesinin özel projesini sunduk. Peşmerge'nin Kerkük'e dönüşü için öne sürülen gerekçelerini reddediyor, bölge ile temas alanlarında DAİŞ terör ihlallerine karşı duracağız. Bölge ile valilikler arasındaki temas alanları arasında güvenlik empoze etme operasyonları sonrasındaki suni güvenlik boşluğu, Peşmerge'nin geri dönüşü için bir gerekçedir. Kolektif liderlik, net bir Türkmen vizyonu, Türkmen gurbetçilerin rolü, başkent Bağdat'ta Türkmen sesini güçlendirmeye çalışmak ve uluslararası toplum ve bölgesel taraflarla ilişkilerimizi geliştirmek yoluyla stratejik hedeflerimizi güçlendirmeye çağırıyoruz. Kerkük'ü ve Türkmeneli şehir ve kasabalarını savunmayı amaçlayan Bağdat'ta en üst düzeyde toplantılar yapmak için bir Türkmen heyeti oluşturacağız."

IRAK'IN KUZEYİ BÖLGESİ, KERKÜK'Ü SİYASİ HESAPLARA DAHİL EDEREK HÜKÜMET KURMA AŞAMASINDAN YARARLANMAYA ÇALIŞIYOR

Turan, "Irak’ın Kuzeyi Bölgesi, Kerkük'ü siyasi hesaplara dahil ederek hükümet kurma aşamasından yararlanmaya çalışıyor. Bağdat liderlerine, hükümetin kurulmasında seçim sonuçlarının önemli olduğunu ama Kerkük meselesinin bizim için daha önemli olduğunu söylüyoruz. Bağdat'ta Irak'ın birliğini koruyan güçlü bir otorite olmalıdır. Bölünme girişimlerine karşı tüm bölgelerimizi savunacağız. Türkiye, ABD, Fransa gibi ülkelerin elçiliklerini ziyaret ederek Peşmerge'nin Kerkük ve tüm Türkmeneline dönüşünü reddettiğimizi bildirdik."

 

Kaynak: https://www.facebook.com/100002608868376/posts/4453691891394396/?d=n