Petrol, ABD Petrol Stoklarındaki Büyük Düşüş ve Sıkılaşan Küresel Arz İle Yeni Zirvelere Ulaştı

Sosyal Medyada Paylaş!

Petrol, ABD Petrol Stoklarındaki Büyük Düşüş ve Sıkılaşan Küresel Arz  İle Yeni Zirvelere Ulaştı

 

Geçtiğimiz hafta çarşamba günü petrol fiyatları yeni zirvesine ulaştı. Küresel Brent Kriteri, ABD yakıt stoklarındaki keskin düşüş ile Suudi Arabistan ile Rusya’nın üretim kesintilerinin Çin’den gelen az talebe ilişkin endişeleri dengelemesinin ardından Ocak ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Brent ham petrolü 1,38 dolar (%1,6) artışla varil başına 87,55 dolarla değerine ulaşarak 27 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyesini gördü.

West Texas Internediate ham petrolü (WTI) ise 1,48 dolar (%1.8) artarak Kasım 2022’den bu yana en yüksek seviyesi olan 84,40 dolara ulaştı.

Geçtiğimiz hafta ABD benzin stokları 2,7 milyon varil düşerken, dizel ve kalorifer yakıtını içeren damıtılmış ürün stoklarının 1,7 milyon varil düştüğü hükümet tarafından sunulan veriler ışığında gözlemlendi.

Houston’daki Lipow Oil Associates Başkanı Andrew Lipow, “Rafine ürünlerdeki düşüşler petrol piyasası için olumlu olmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Piyasalarda ise önceki hafta yaşanan rekor düşüşün ardından ABD ham petrol stoklarının beklenenden yüksek bir oranla 5,85 milyon varil artışını ise yankı bulmadı.

8 Ağustos’ta kaydedilen veriye göre Çin’den gelen ham petrol ithalatının bir önceki aya göre %18,8 düşüşle Ocak ayından bu yana en düşük günlük orana ulaştığını gösterdi. Ancak ABD yakıt stoklarındaki düşüş bazı talep endişelerini gidermeye yönelik fayda sağladı.Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin ise talebi canlandırmak için mücadeleye katıldı ve Temmuz ayında fabrika çıkış fiyatı düşüşlerinin süresini uzattı.

En büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan’ın günde 1 milyon varillik üretim kesintisini Eylülü de içerecek şekilde uzatma planına karşı destekleyici fiyatlar sunulmak istendi. Ayrıca Eylül ayında Rusya petrol ihracatını günde 300.000 varil azaltacağını da belirtmişti.

Yatırım Analisti Charalampos Pissouros, “Son toparlanma, esas olarak Suudi Arabistan ve Rusya gibi büyük üreticilerin arzı bir ay daha düşük tutma taahhüdünden kaynaklanmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

Ham petrol, OPEC arzındaki düşüş ve Çin’deki petrol talebindeki iyileşmeyi hızlandıran teşvik umudunun etkisiyle geçtiğimiz hafta üst üste altıncı haftalık kazancını kaydetti.

Hükümet verilerine göre, 8 Ağustos’ta Suudi Arabistan kabinesi, OPEC üyelerinin piyasayı istikrara kavuşturmak için aldığı ihtiyatlı tedbirlere dair desteğini yineledi.

 

 

 

 

Kaynak: https://www.reuters.com/business/energy/oil-prices-ease-bearish-china-data-fuels-demand-concerns-2023-08-09/