Petrol çıkarırken yakılan gazın yaydığı zehir Orta Doğu'da milyonları riske atıyor

Sosyal Medyada Paylaş!

 

Petrol Çıkarırken Yakınlan Gazın Yaydığı Zehir Orta Doğu'da Milyonları Riske Atıyor

   BBC'nin araştırmasına göre, petrol sondajı sırasında oluşan gazın yakılması sırasında açığa çıkan zehirli kirleticiler milyonlarca insanı tehlikeye atıyor. Bu işlem COP28'e ev sahipliği yapan Birleşik Arap Emirlikleri de dahil olmak üzere Körfez'de gerçekleşiyor. 

   Yeni araştırmalar, kirliliğin yüzlerce kilometre yayıldığını ve tüm bölgedeki hava kalitesini kötüleştirdiğini gösteriyor. Birleşik Arap Emirlikleri , Perşembe günü BM'nin COP28 iklim zirvesine ev sahipliği yapacak. BAE, 20 yıl önce rutin alevlenmeyi yasakladı, ancak uydu görüntüleri, sakinleri ve komşu ülkelerdekiler için potansiyel sağlık sonuçlarına rağmen devam ettiğini gösteriyor. BBC Arapça için yapılan analiz, gazların şu anda bölgede yüzlerce kilometre yayıldığını gösteriyor. Çalışmanın bir parçası olarak Irak, İran ve Kuveyt'teki kuyulardan kaynaklanan kirlilik de analiz edildi. İlgili tüm ülkeler ya yorum yapmayı reddetti ya da yanıt vermedi. BP ve Shell de dahil olmak üzere, alevlenmenin gerçekleştiği alanlardan sorumlu veya kısmen sorumlu olan petrol şirketleri, uygulamayı azaltmak için çalıştıklarını söyledi.

    Pazartesi günü, BBC News, sızdırılan belgelerin BAE'nin BM iklim görüşmelerine ev sahipliği yapma rolünü petrol ve gaz anlaşmaları yapmak için bir fırsat olarak kullanmayı planladığını gösterdiğini ortaya çıkardı. BM İnsan Hakları ve Çevre Özel Raportörü David R. Boyd, BBC'nin bulgularının "Çok rahatsız edici. Orta Doğu'daki büyük petrol şirketleri ve devletler, fosil yakıtlardan kaynaklanan hava kirliliğiyle mücadele etmeyerek milyonlarca insanın insan haklarını ihlal ediyor.

Kaynak: Toxic gas putting millions at risk in Middle East, BBC finds - BBC News