Polonya, Tahıl Anlaşmazlığının Artması Sebebiyle Ukrayna’ya Silah Tedarikini Durdurdu

Sosyal Medyada Paylaş!

                                  Polonya, Tahıl Anlaşmazlığının Artması Sebebiyle Ukrayna’ya Silah Tedarikini Durdurdu

Ukrayna’nın etkin müttefiklerinden olan Polonya, tahıl konusundaki diplomatik anlaşmazlığın artması üzerine artık silah teminini sağlamayacağını açıkladı.

Polonya Başbakanı Morawiecki, Polonya’nın odak noktasının kendisini daha modern silahlarla savunmak olduğunu söyledi. Bu açıklamalar Ukrayna ve Polonya arasında yüksek gerilime dönüştü.

19 Eylül’de Polonya, Macaristan ve Slovakya’nın Ukrayna tahılına yönelik yasağı genişletmesinin ardından Cumhurbaşkanı Zelensky Birleşmiş Milletler toplantısında açıklama yaptı.

Zeleynsky, Ukrayna’nın Avrupa’daki bazı dostlarının “siyasi bir tiyatroda tahıldan gerilim filmi yaparak” dayanışma gösterisi yapmalarını endişe verici olduğunu söyledi.

Polonya Başbakanı Morawiecki, “Artık Ukrayna’ya silah transfer etmiyoruz, çünkü artık Polonya’yı daha modern silahlarla silahlandırıyoruz” dedi.

 Polonya, Ukrayna’ya 320 Sovyet dönemi tankı ve 14 MIG-29 savaş uçağı göndermişti. Polonya ordusu, Ukrayna’ya yaptığı yardımlar ile kendi ordusunu yaklaşık üçte bir oranında tüketti ve şimdi ise Batı tarafından üretilen modern donanımlar ile ordusunu revize etme sürecine girdi.

 

 

Kaynak: https://www.bbc.com/news/world-europe-66873495