Putin, Rusya Savunma Bakanı Şoygu'yu Görevden Alıyor

Sosyal Medyada Paylaş!

Putin, Rusya Savunma Bakanı Şoygu'yu Görevden Alıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 5. dönemine başladı. Putin, 12 yıldır Savunma Bakanı olan Sergey Şoygu'yu göreven alacağını yerine ise Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov'u getireceğini açıkladı.

İlk kez 2000 yılında Rusya Devlet Başkanı Putin, geçtiğimiz Mart ayında %87'sinden fazlasını alarak ve geçen hafta yemin ederek 5. dönem başkanlık görevine başladı.

Putin yeni döneminde anayasal olarak kabinede değişikliğe gitmesi ya da halen görevde olan bakanları yeniden ataması zorunluluğu bulunmakta.

Putin tarafından teklif edilen ve parlamento tarafından kabul edilmesi kesin olarak beklenen kabine değişikliğinde Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un mevcut rolünü korumakta.

Sergey Şoygu ise Rusya Güvenlik Konseyi'nin başına getirileceği açıklandı.

Bu görev değişikliği tam da Rus ordusunun doğu ve kuzeydoğu Ukrayna'daki ilerlemesi ve hazırlandığı yeni v ebüyük taarruz hazırladığı dönem ile aynı zaman içerisinde gerçekleşti.

Aynı zamanda bir ekonomist olan Şoygoy, Ukrayna işgalinden sonra gözleri üzerine daha çok çekti. Rusya 2022'de başlattığı Ukrayna işgalinde halen istediği sonuçlara ulaşamadı ve onbinlerce askerini kaybetti.

Kremlin sözcüsü Peskov, Rusya'nın Ukrayna işgali ile birlikte artan gayri sayfi yurtiçi hasılasının büyük kısmını askeri harcamalara ayırdığı ve bunun sonucunda askeri  harcamaların daha bütünlükçü bir yaklaşımla ele alınması zorunluluğunu dile getirdi.

 Kaynak: BBC News