Putin'den başsağlığı mesajı: 'Prigojin kaderi karmaşık, fakat yetenekli bir insandı

Sosyal Medyada Paylaş!

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Wagner Grubu’nun kurucusu Yevgeniy Prigojin'i uzun zamandır tanıdığını, kendisinin kaderi karmaşık, fakat yetenekli bir insan olduğunu belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Tver’de düşen özel uçakta hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi.

Kremlin’de Donetsk Halk Cumhuriyeti (DHC) lideri Denis Puşilin ile görüşen Vladimir Putin, dün uçak kazasında yaşamını yitirdiği doğrulanan Wagner Grubu’nun kurucusu Yevgeniy Prigojin’i anarak, kendisinin kaderi karmaşık, fakat yetenekli bir insan olduğunu ve sadece kendisi için değil, aynı zamanda ortak amaç uğruna da gerekli sonuçları elde edebilen biri olduğunu anlattı.

Rus lider, “Prigojin’i çok uzun zamandır, doksanlı yılların başından beri tanırdım. O kaderi karmaşık bir insandı ve hayatta ciddi hataları da oldu, aynı zamanda hem kendisi için, hem de son aylarda olduğu gibi, ortak amacımız adına kendisinden rica ettiğim zamanlarda gerekli başarıları elde etmeyi başardı. O yetenekli bir insan, yetenekli bir iş adamıydı, sadece kendi ülkemizde değil, yurt dışında da, özellikle de Afrika'da çalıştı ve başarılar elde etti” diye konuştu.

Prigojin’in Afrika’da petrol, gaz işleri ile uğraştığını, değerli metal ve taş çıkarma işleri yaptığını hatırlatan Putin, “Öğrendiğim kadarıyla kendisi daha dün Afrika'dan dönmüş, burada bazı yetkililerle görüşmüştü” ifadelerini kullandı.

Wagner Grubu’nun Ukrayna'daki Nazizme karşı yapılan mücadeleye sağladığı katkılara değinen Putin, “Görünüşe göre birincil veriler, orada (Tver yakınlarında düşen uçakta) Wagner şirketinin çalışanlarının da olduğunu gösteriyor. Bu kişilerin Ukrayna'daki neo-Nazi rejimine karşı mücadele ile ilgili ortak davamıza önemli katkılarda bulunan insanlar olduğunu belirtmek isterim” dedi ve şöyle devam etti:

Tver yakınında meydana gelen kazada hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına başsağlığı dileklerini ileten Putin, “Öncelikle tüm kaza kurbanlarının ailelerine en içten başsağlığı dileklerimi iletmek istiyorum. Bu her zaman trajedidir” diye konuştu.

Rusya Soruşturma Komitesi Başkanı Aleksandr Bastrıkin’in Tver yakınındaki uçak kazasına ilişkin soruşturmanın başladığı konusunda kendisini bilgilendirdiğine dikkat çeken Putin, “Ama kesinlikle belli olan, Soruşturma Komitesi Başkanı’nın bu sabah bana bildirdiği şey, bu olayla ilgili ön soruşturmaya başlandığı, kapsamlı soruşturmanın yapılacağı ve sonuçlandırılacağıdır. Bu konuda hiç şüphe yok. Yakında soruşturma müfettişlerinin ne söyleyeceklerine bakacağız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://sputniknews.com.tr/20230824/putin-prigozhinin-ailesine-bassagligi-mesaji-gonderdi-1074913269.html