Romanya, F-16 Savaş Uçaklarının Eğitim Merkezi Olarak Rol Alacak

Sosyal Medyada Paylaş!

Romanya, Romanya Yüce Milli Savunma Konseyi (CSAT) tarafından belirtilene göre, yeni bir transatlantik askeri proje kapsamında F-16 uçakları için, Ukrayna dahil olmak üzere pilot eğitim tesislerine ev sahipliği yapacak.

Romanya'daki bölgesel merkez, müttefiklerin ve bölgesel ortakların eğitim ihtiyaçlarını karşılayacak ve Romanya'yı F-16 pilot eğitiminde bölgesel bir lider haline getirecek.

"Birlikte diğer müttefikler ve bu savaş uçağının tasarımını yapan şirket [Lockheed Martin] ile birlikte, bu uçakları uçuracak pilotları eğitmek için Romanya'da bölgesel bir merkez oluşturulacak" dedi Bükreş Cumhurbaşkanlığı İdaresi. 

Yeni eğitim merkezi, F-16 uçaklarını kullanan Rumen pilotları eğitecek ve daha sonra Ukrayna da dahil olmak üzere müttefik ve NATO ortak devletlerden pilotlara açılacaktır.

Birçok NATO ülkesi, Ukraynalı pilotların F-16 savaş jetlerini uçurmak için Romanya'nın bir konum olarak seçilmesi olasılığını yakın zamanda tartıştı. Batılı bir yetkili Haziran ayında Politico'ya "Romanya, eğitimin düzenleneceği yerlerden biridir" dedi.

Lockheed Martin, Batılı ülkelerin bunları göndermeyi kabul etmesi durumunda Ukraynalı pilotları F-16'ları uçurmak için hazır olduğunu doğruladı. Romanya ve Ukrayna komşu oldukları için lojistik daha basit olacak.

Danimarka ve Hollanda şu anda Ukrayna'ya F-16 savaş jetleri ve eğitim ile uçakların bakımını sağlayabilecek uluslararası bir koalisyonun başını çekmektedir. Hollanda Savunma Bakanı Kajsa Ollongren, Ukraynalı pilotların bu yaz ABD yapımı F-16 çok amaçlı uçaklarıyla eğitime başlayabileceğini geçen ay söyledi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba'ya göre, Haziran ayında Ukraynalılara F-16 savaş jetlerinde eğitim vermek için "bir ülke" söz vermişti, ancak hesaplama hatası nedeniyle bu gerçekleşmedi.

Belçika ve Lüksemburg ayrıca ABD destekli eğitim programına katılacak, Fransa ve İngiltere ise yardımcı olacak.

Daha önce, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, Ukraynalı pilotların Temmuz ayında savaş uçakları üzerinde eğitime başlaması beklenildiğini söyledi.

Romanya Hava Kuvvetleri, M5.2R konfigürasyonunda 17 adet F-16 uçağına sahiptir ve bunlar M6.6 konfigürasyonuna yükseltilecektir. 17 adet F-16 uçağı Portekiz'den iki ayrı taksitle satın alınmış ve ABD'nin yardımıyla modernize edilmiştir. Tüm paket, personel eğitimi dahil olmak üzere Romanya'ya yaklaşık 628 milyon euroya mal olmuştur.

Aynı zamanda, Romanya Savunma Bakanlığı, Kasım 2022'de Norveç ile M6.5.2 konfigürasyonunda 32 adet F-16 uçağı, yedek motorlar ve lojistik destek satın almak için bir sözleşme imzalamıştır.

Norveç ile imzalanan sözleşmenin değeri 388 milyon euro ve teslimatlar 2023 sonuna doğru başlayacak şekilde üç yıl boyunca gerçekleşecektir.