Rus Medyası RT; Hindistan ve Rusya Ticarette Yerel Para Birimine Geçiyor

Sosyal Medyada Paylaş!

Hindistan İhracat Örgütleri Federasyonu (FIEO) başkanı A Sakthivel Çarşamba günü CNBC'ye verdiği demeçte, Rusya ve Hindistan arasındaki ticarette doğrudan rupi-ruble ödemelerine izin veren bir sistemin bu hafta başlatılabileceğini söyledi. Düzenleme, Hindistan ve Rusya'nın ABD dolarını atlayarak finansal operasyonlar yürütmesine izin verecek. Rusya'nın Ukrayna'daki savaşa ilişkin Batı yaptırımları nedeniyle ABD para birimini kullanması etkin bir şekilde engellenmişti.

Düzenleme, ülkedeki SWIFT gibi uluslararası ödeme mekanizmalarını yasaklayan yaptırımlara rağmen Hintli ihracatçıların Rusya ile iş yapmaya devam etmesine izin verecek. Ayrıca Hindistan'ın Rus enerji ihracatını ve diğer malları satın almaya devam etmesine izin vermeyi de öngörüyor. 

Hindistan, 2021'de Rusya'ya çoğunlukla ilaç ürünleri, çay ve kahve olmak üzere 3,3 milyar dolar değerinde mal ihraç etti. İthalat açısından Hindistan, silah ve savunma malları, maden kaynakları, gübreler, metaller, elmaslar ve diğer değerli taşlar dahil olmak üzere 6,9 ​​milyar dolar değerinde Rus ürünü satın aldı. Hindistan ayrıca Rus petrolü ithal ediyor ve son basında ülkenin en büyük rafinerisi Indian Oil Corp'un geçen ay Rus ham petrolü alımlarını hızlandırdığı belirtiliyor. Hindistan'ın da hızla artan emtia fiyatları nedeniyle gübre üretimi için Rusya ve Beyaz Rusya'dan hammadde satın almayı düşündüğü bildiriliyor.