Rus Oligarklar ve Yatırımcılar GKRY'den Ayrılıyor

Sosyal Medyada Paylaş!

40.000'den fazla Rus'un yaşadığı Limasol kenti adeta bir Rus şehrini andırıyor. Kentteki dükkan tabelalarından radyo yayınlarına kadar Rusça'nın yoğun kullanıldığı kent adeta Rusya'daki bir şehri andırıyor. Fakat 24 Şubat 2022 tarihinden beri Limasol, Ukrayna-Rusya savaşından en ciddi şekilde etkilenen merkezlerin başında geliyor. Rusya'ya yönelik yaptırımlardan ciddi derecede etkilenen Limasol'daki Ruslar, Avrupa Birliği'nin ekonomik ve politik tehditleri karşısında Limasol'u terk etmeye başladılar. 

Ukrayna-Rusya savaşı ve Avrupa Birliği'nin Rusya'ya yönelik aldığı yaptırım kararları GKRY'i ciddi şekilde olumsuz etkiliyor. Ülkenin en ciddi yatırım kalemlerini ellerinde tutan Ruslar yaptırım tehditleriyle karşı karşı kaldıkları AB'nin bir üyesi olan GKRY'i terk ediyorlar. Diğer yandan GKRY'nin AB yaptırımları kapsamında hava sahasını Rusya'ya kapatması ( Bu kararda GKRY, KKTC'nin hava sahası egemenliğini de ihlal eden bir açıklamada bulunmuştur!) nedeniyle de ciddi sorunlar yaşayan GKRY'deki Ruslar sermaye anlamında da GKRY'i terk etmeyi hızlandırdılar. Yunan medyasının aktardığı bilgilere göre; GKRY'i ikinci eve olarak gören onbinlerce Rus'un yatırım karşılığı verilen "altın pasaportlara" sahip olduğunun da altı çizildi. Diğer bir değinilen nokta ise GKRY'nin ücret karşılığında bu altın pasaportları Rus silah kaçakçılarına ve karanlık isimlere de verdiği yönünde ciddi gerçeklikler Yunan medyasında dahi yer aldı. AB'nin Rus yatırımcıları da kapsayan yaptırımlarının ardından GKRY'de yaşayan Ruslar sermayelerini ülke dışına çıkarmaya başladı. GKRY için çok büyük bir gelir yaratan Rus sermayesinin GKRY topraklarını terk etmesi nedeniyle Rum Yönetimi'nin ciddi bir mali daralma yaşaması bekleniyor.

GKRY'de sadece Rus kaçakçıklar ya da karanlık isimler yok bunun yanı sıra Rusya'nın ciddi bir müttefiki olan Belaruslu oligarkların da GKRY merkezli yatırımlar yaptıkları ve sermayelerini buradan kontrol ettikleri ifade edilen bilgiler arasında. Güney Lefkoşa'da Rus ve Belaruslu olgarklara ait iş kulelerinin bulunduğu ve burada önemli finans işlemleri yönettikleri belirtilen bilgiler arasında. Bugün Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin kontrolü altında bulunan Limasol kenti uzun yıllardır Doğu Avrupa ve eski SSCB ülkelerinin karanlık isimleri için bir kara para aklama merkezi konumunda. Balkan Kasabı Miloseviç'in, Sırbistan'dan kaçırdığı paraları Güney Kıbrıs Rum Yönetimi üzerinden ve GKRY Lideri Tassos Papadopulos'un yardımı ile akladığı ve yine Papadopulos'un yardımı ile Bosna Savaşı sırasında Birleşmiş Milletler ambargolarını deldiği de kanıtlarıyla ortada olan bir gerçektir. 

GKRY'deki Ruslar ciddi şekilde bölgeyi terk ederek yeni alternatiflere yöneliyor. GKRY'de Rusların üstlendiği birçok proje ve yürütülen faaliyetlerde durmuş durumda. Her yıl yaklaşık 400 bin Rus turistin tatil yaptığı GKRY'nin bu yıl turizm anlamında da ciddi kayıplar yaşayacağı bekleniyor.

Kaynak; 

 

https://www.tovima.gr/2022/06/08/finance/oi-rosoi-egkataleipoun-to-lemesogkrant/