RUS TANKLARININ GOLGESINDEKI SECIM... BELARUS'TA HALK ANAYASA DEGISIKLIGI ICIN SANDIK BASINDA...

Sosyal Medyada Paylaş!

Belarus’ta anayasada değişiklik ve ilaveler yapılması için halk oylaması başladı. Belarus’ta halk yerel saat ile 08.00’den itibaren sandık başına gitmeye başladı. Anayasa değişikliği için Rus tanklarının gölgesinde referandum yapılıyor...

Belarus'ta halk anayasa değişikliği için sandık başında

Belarus’ta anayasada değişiklik ve ilaveler yapılması için halk oylaması başladı. Belarus’ta halk yerel saat ile 08.00’den itibaren sandık başına gitmeye başladı. 5 bin 510 sandıkta yapılan oylamada vatandaşlara, "Belarus Cumhuriyeti’nin anayasa değişikliği ve eklemelerini kabul ediyor musunuz?" sorusu yöneltiliyor. Halk oylamasına 6 milyon 808 bin 779 seçmen katılıyor. 100’den fazla uluslararası gözlemci takip ettiği halk oylaması saat 20.00’de sona erecek. Kesin sonuçların açıklanmasının ardından 10 gün sonra söz konusu değişiklikler ve ilaveler anayasanın ayrılmaz parçası olacak. Halk oylamasına bugün katılamayacak olan vatandaşlar 22 Şubat’tan bu yana özel açılan sandıklarda oylarını erken kullanmıştı. Belarus Merkez Seçim Komitesi, erken oylamaya katılımın yüzde 42,93 olduğunu açıklamıştı.

Rus Tanklarının gölgesindeki seçim...

Konuya ilişkin Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi'nden yapılan paylaşımda, "Belarus'ta Anayasa değişikliği için Rus tanklarının gölgesinde referandum yapılıyor. Ne kadar bağımsız ve özgür bir seçim yapılabildiği ise soru işareti." notu düşüldü.