Rusya, Burkina Faso’da Nükleer Reaktör İnşa Edecek

Sosyal Medyada Paylaş!

                                                   Rusya, Burkina Faso’da Nükleer Reaktör İnşa Edecek

Burkina Faso bir nükleer enerji santrali inşa etmek için Rusya ile anlaşma imzaladı. Burkina Faso'nun enerji ihtiyaçlarını karşılamak üzere Rusya bölgede bir nükleer santralin inşasını gerçekleştirecek.

Nükleer santralin kurulması yönündeki anlaşmanın temeli ise Burkina Faso cuntası lideri İbrahim Traore'nin Temmuz ayında Moskova'da düzenlenen Rusya-Afrika zirvesi sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmelerde atılmıştı.

Halkının sadece yüzde 21'inin elektriğe erişimi bulunan Burkina Faso kendisi ve komşu ülkelerin enerji ihtiyacını karşılamaya yardımcı olacağını ifade ettiği bir nükleer enerji santralinin inşası için Putin'den destek istemişti.

Burkina Faso’nun 2030 yılına dek kentsel alanlarda %95, kırsal alanlarda ise %50 elektrik erişimi seviyesine ulaşma hedefine anlaşmanın hizmet etmesi bekleniyor.

Uluslararası Enerji Ajansı'na göre Burkina Faso elektriğinin çoğunu odun kömürü ve odun gibi biyoyakıtlardan elde ediyor. Petrol ürünleri, toplam enerji arzının üçte birine kaynaklık ediyor.

ABD kalkınma ajansı USAİD'e göre Burkina Faso aynı zamanda Afrika'daki en yüksek elektrik maliyetlerinden birine sahip.