RUSYA DEVLET BASKANI PUTIN, RUS VATANDASLARININ YABANCI BANKALARA DOVIZ TRANSFERINI YASAKLADI

Sosyal Medyada Paylaş!

Rusya Başkanı Putin, ABD ve müttefiklerinin tutumları nedeniyle özel ekonomik önlemlerin uygulanmasına ilişkin bir kararname imzaladı... 1 Mart'tan itibaren Rusların yabancı bankalardaki hesaplarına ve mevduatlarına döviz transferini yasaklıyor.

RUSYA DEVLET BAŞKANI PUTİN, RUS VATANDAŞLARININ YABANCI BANKALARA DÖVİZ TRANSFERİNİ YASAKLADI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin , "ABD ve onlara katılan ülkelerin dostane olmayan eylemleriyle bağlantılı olarak özel ekonomik önlemlerin uygulanmasına ilişkin" bir kararname imzaladı. Diğer şeylerin yanı sıra, 1 Mart'tan itibaren Rus vatandaşlarının yabancı bankalardaki hesaplarına veya mevduatlarına döviz transferini de yasaklıyor. Bu açıklama Kremlin web sitesinde belirtildi.

Kararname, 1 Mart'tan itibaren, yerleşiklerin hesaplarına döviz tahakkuk ettirilmesinin veya yabancı bankalardaki veya diğer finansal piyasa kuruluşlarındaki mevduatlarının yasak olduğunu belirtiyor. “Yabancı ödeme hizmeti sağlayıcıları tarafından sağlanan elektronik ödeme yöntemlerini kullanarak banka hesabı” açmadan da para transferi yapmak mümkün olmayacak. 

Ayrıca halka açık anonim şirketlerin 31 Aralık 2022 tarihine kadar ancak belirli koşullar altında hisse geri alabilecekleri de belirtiliyor. Başka bir kararname, Rus ihracatçılarını 1 Ocak 2022'den itibaren alacaklı olan döviz kazançlarının yüzde 80'ini satmaya mecbur ediyor.

Kararname, bankalardan bankaya para transfer ederken bankaların kişisel varlığı olmayan bireyler için hesap açmasına izin veriyor.

Kaynak: https://m.lenta.ru/news/2022/02/28/chetzapret/