RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANI LAVROV; "KOSOVA'DA YALNIZ SIRPLARA UYGUN OLAN SONUCU KABUL EDERİZ!"

Sosyal Medyada Paylaş!

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, 22 Ağustos 2022 tarihli Sırbistan İçişleri Bakanı Alexander Vulin ile yaptığı görüşmede, Kosova'daki durumun Belgrad'ın çıkarları dikkate alınarak çözülmesi gerektiğini söyledi. 

Rusya'nın Kosova sorununda tutumunun değişmediğini ve Sırbistan'a olan desteklerinin altını çizen Lavrov, "Yalnızca Sırplar için en uygun olan çözümü ve sonucu kabul edeceklerini" belirtti. Lavrov, Sırbistan'a tam kapsamlı destek sağlamaya hazır olduklarının da altını çizerek Kosova ile yürütülen müzakerelerin de sonuç kaldığını belirten ifadelerde bulundu.

YÜKSELEN GERİLİM

31 Temmuz 2022 tarihindeki Kosova geriliminin ardından NATO'nun Kosova Barış Gücü bölgede olası bir çatışma durumunda olaya NATO müdahil olacağı yönünde bir açıklama paylaşmıştı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, 31 Temmuz 2022 tarihli halka sesleniş konuşmasında, Kosova'daki Sırpların durumunu değerlendirirken, "Kosovalı Sırplar, daha fazla zulme tahammül etmeyecek." ifadesini kullanmıştı. 

CİHAT YAYCI'NIN UYARI VE ÖNGÖRÜLERİ

Cihat Yaycı Balkanlardaki gelişmelere yönelik şu öngörüleri sunmuştur; "Sırplar, Rusya’nın desteği ile planlanan bölgeleri ilhak edeceklerdir. Sırbistan bu sayede ne NATO ne de AB üyesi olmayarak Orta ve Doğu Avrupa’da Rusya’nın bir merkez üssü haline gelecektir. Bu sayede 25. Doğu Boylamından itibaren bir Rus nüfuz alanı yaratılacaktır. Türk Cumhuriyetleri de gelişen bu Rusya güçlenmesine karşı daha da sessizleşecek ve Rusya’ya tabii olacaklardır. Buradaki temel strateji ve oyun Çin’in çevrelenmesi özelinde yatmaktadır. Küresel oyun ve denge Rusya eliyle Çin’in çevrelenmesini meydana getirmektedir. Çin’in Kuşak Yol Projesi bugün Rusya eliyle akamete uğratılmış ve gerçekleşmesi oldukça zor bir duruma getirilmiştir." Değerlendirmesinde bulunmuştu.

Kaynak: 

https://russian.rt.com/world/news/1040106-lavrov-belgrad-uregulirovanie