RUSYA NATO TEMSİLCİĞİNİ ASKIYA ALDI!

Sosyal Medyada Paylaş!

NATO Moskova Daimi Temsilciliği çalışmalarını sonlandırdı. Daha önce Rusya Federasyonu tarafından akreditasyonların misyonların 8’i iptal edilmişti. Lavrov’un açıklamasına göre; bu durum son zamanlardaki NATO faaliyetlerinin bir sonucu olarak gerçekleşti.

RUSYA NATO DAİMİ TEMSİLCİLİĞİ’NİN ÇALIŞMALARINI 1 KASIM’DAN İTİBAREN ASKIYA ALIYOR

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Rusya’nın NATO Daimi Temsilciliği’ndeki çalışanların ülkelerine gönderilmesi karşısında kendilerinin de NATO Daimi Temsilciliği’nin çalışmalarını 1 Kasım’dan başlayarak askıya alacaklarını ifade etti. Lavrov, Rusya’daki NATO irtibat bürosunun faaliyetleri ile ittifakın Moskova’daki askeri misyonuna da son verme kararı aldıklarını açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Rusya NATO Daimi Temsilciliği’nin çalışmalarını 1 kasım’dan itibaren askıya aldığını duyurduğu açıklama kapsamında iletişim kanallarının kapatılmasının ardından da NATO’nun istemesi hâlinde Rusya ile ülkenin Brüksel’deki büyükelçiliği üstünden irtibat kurulabileceğini belirtti.

NATO’NUN BİZE İLETMESİ GEREKEN ACİL MESELELER OLURSA BELÇİKA’DAKİ BÜYÜKELÇİMİZE BAŞVURABİLİRLER

Lavrov; “NATO’nun eylemlerine karşılık olarak, baş askeri temsilcimizinki de dahil NATO Daimi Temsilciliği’mizin çalışmalarını durduruyoruz. Bu 1 Kasım’da gerçekleşecek ya da birkaç gün daha sürebilir. İkinci olarak NATO’nun Moskova’daki askeri irtibat misyonunun faaliyetini durduruyoruz. Bu misyonun personelinin akreditasyonları da 1 Kasım’da geri çekilecek. Üçüncü olaraksa NATO’nun Moskova’daki enformasyon bürosunun faaliyeti durdurulacaktır. NATO’nun bize iletmesi gereken acil meseleler olursa, bu meselelere ilişkin Belçika’daki büyükelçimize başvurabilir.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://tass.ru/politika/12690875