RUSYA-UKRAYNA KRIZINDE SON DURUM... UKRAYNA ARABULUCU OLARAK ISRAIL'I ONERDI... CAVUSOGLU, "MONTRO HUKUMLERINI SEFFAF BIR SEKILDE UYGULAYACAGIZ" DEDI.

Sosyal Medyada Paylaş!

Rusya-Ukrayna çatışmasına ilişkin diplomasi trafiği devam ederken konuya ilişkin bir diğer gelişmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamasıyla yaşandı. Çavuşoğlu, "Ukrayna’daki durumun savaşa dönüştüğü kanaatine vardık." açıklamasında bulundu.

UKRAYNA HEYETİ HUMMEL'E DOĞRU YOLA ÇIKTI

Rus basını, Ukrayna'nın Belarus'un Homel kentinde Rus temsilcilerle görüşmeye gitmeyi kabul ettiğini iddia etti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zalensky'nin Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko ile görüşmesinin ardından Ukrayna heyetinin Hummel'e doğru yola çıktığı bildirildi...

ÇAVUŞOĞLU: "MONTRÖ HÜKÜMLERİNİ ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE UYGULAYACAĞIZ"

Türkiye Montrö hükümleri gereğince boğazları kapatmalı mı yoksa kapatmamalı mı tartışmaları sürerken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Montrö konusuna noktayı koydu. Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, "Ukrayna’daki durumun savaşa dönüştüğü kanaatine vardık. Montrö hükümlerini şeffaf bir şekilde uygulayacağız." dedi.

UKRAYNA ARABULUCU OLARAK İSRAİL'İ ÖNERDİ...

Rusya-Ukrayna arasındaki çatışmanın çözümlenmesi adına Türkiye'nin de arabuluculuk teklifi gerçekleştirdiği bilinirken, Zelinkski'nin Putin ile yapılacak ateşkes görüşmelerinde arabulucu olarak Belarus yerine Kudüs'ü önerdiği bildirildi... Naftali Benet, Putin ile yaptığı telefon görüşmesinden önce ve sonra, Washington'u arayarak bilgi verdi. İsrail medyasının iddiasına göre, Tel Aviv'deki Rus Büyükelçisi, İsrail'in Suriye'deki askeri operasyonlarına karışmayacaklarına dair basın açıklaması da yaptı.