RUSYA-UKRAYNA SAVASINDAN SON GELISMELER... UKRAYNA, BM ULUSLARARASI ADALET DIVANI'NA RESMI BASVURU GERCEKLESTIRDI. UKRAYNALI YETKILILER MUZAKERELER ICIN BELARUS'A VARDI...

Sosyal Medyada Paylaş!

Rusya-Ukrayna çatışmasına ilişkin sıcak çatışmalar ve diplomatik gelişmeler yaşanmaya devam ediyor... Ukrayna, Rusya Federasyonu'na karşı önleyici tedbirlerin alınması için BM Uluslararası Adalet Divanı'na resmi başvuruda bulundu... Rus kaynaklara göre Rusya'nın sürdürülen müzakerelere elinde güçlü bir kozla gidebilmek için Kiev'in ele geçirilmesine büyük önem verdiği belirtildi. Belarus'ta yaşanan Anayasa referandumunun ardından ise Belarus'un Ukrayna'ya saldırmazlık garantisi vermiş olabileceği belirtiliyor...

UKRAYNA, RF'YE KARŞI ÖNLEYİCİ TEDBİRLERİN ALINMASI İÇİN BM ULUSLARARASI ADALET DİVANI'NA RESMİ BAŞVURU GERÇEKLEŞTİRDİ

Ukrayna, Rusya Federasyonu'na karşı önleyici tedbirlerin alınması için BM Uluslararası Adalet Divanı'na resmi başvuruda bulundu. Bu başvuruyla birlikte Ukrayna, saldırı altında olduğunu resmi olarak BM'ye deklare etmiş oldu.

İŞTE UKRAYNA'NIN BM'YE BAŞVURUSU;

RUSYA KİEV'İN ELE GEÇİRİLMESİNE BÜYÜK ÖNEM VERİYOR...

TÜRK DEGS açıkladı... Rus merkezli kaynaklara göre, bu gece ilerleyen saatlerde Rusya'nın Kiev'e yönelik yeni bir saldırı planladığı iddia ediliyor. Rusya'nın sürdürülen müzakerelere elinde güçlü bir kozla gidebilmek için Kiev'in ele geçirilmesine büyük önem verdiği belirtiliyor.

BELARUS'UN UKRAYNA'YA SALDIRMAZLIK GARANTİSİ VERMİŞ OLABİLECEĞİ BELİRTİLİYOR

TÜRK DEGS yaptığı açıklamada, "dün Belarus'ta gerçekleştirilen anayasa referandumuna göre; 'Belarus Cumhuriyeti kendi topraklarından diğer ülkelere karşı askeri saldırganlığı reddediyor.' Bu değişiklikle birlikte; Belarus'un Ukrayna'ya saldırmazlık garantisi vermiş olabileceği belirtiliyor." denildi.

 

AVRUPA'DA BULUNAN RUS VATANDAŞLARIN TAHLİYESİ TÜRKİYE VE ORTADOĞU ÜZERİNDEN GERÇEKLEŞECEK

Avrupa'da bulunan Rus vatandaşı turistlerin Türkiye ve Ortadoğu üzerinden tahliye edileceği bildirildi...

UKRAYNALI YETKİLİLER MÜZAKERELER İÇİN BELARUS'A VARDI...

Merkezden yapılan açıklamada, "Kiev düşmedi. Ukraynalı yetkililerin Belarus'a vardığı bildirildi... Müzakerelerin birkaç saat süreceğini tahmin edilirken, Rus ordusunun bu esnada Kiev'i tekrar ele geçirme niyeti olabileceği ifade ediliyor." ifadelerine yer verildi.

BM İKLİM KONFERANSI RUS HEYETİ BAŞKANI OLEG ANİSİMOV ÖZÜR DİLEDİ...

BM iklim konferansı Rus heyeti başkanı Oleg Anisimov, Ukrayna'daki Rus askeri operasyonu için özür dileyerek, “Bu çatışmayı önleyemeyen tüm Ruslar adına özür dilememe izin verin” dedi. Olanları görenler, "Ukrayna'ya yönelik saldırı için herhangi bir gerekçe bulamıyorlar" diye ekledi. RBK ile yaptığı görüşmede Anisimov, Rus heyetinin resmi bir açıklaması olarak kabul edilemeyecek kişisel görüşünü dile getirdiğini söyledi.