Rusya Ukrayna'yı Bölünme Referandumuna Hazırlıyor

Sosyal Medyada Paylaş!

Rusya, Ukrayna'nın güneyinde ele geçirdiği bölgelerdeki vatandaşlara Rus pasaportu vermeye başladı. Geçtiğimiz aylar içerisinde bölgede para birimi olarak  rubleyi kullanıma sokan Rusya diğer yandan bölgedeki kentlerin isimlerini de Rus diline çevirmeye başlamıştı. Bölgedeki Rus faaliyetlerinin adım adım plebisite doğru gittiğini birçok uzman ve askeri kaynaktan da doğrulama gelmeye devam ediyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in kararnamesiyle yürürlüğü konulan prosedüre göre bölgedeki Rus pasaportu verme işlemleri oldukça basit bir süreçte ilerliyor. Bu sayede kısa sürede çok sayıda insana Rus pasaportu verilmesini hedeflenen uygulamanın plebisit yani Ukrayna'nın bölünmesi referandumuyla nihayete ermesi bekleniyor. Kremlin tarafından Mayıs ayı sonunda imzalanan ve Rus yanlısı yerel makamların bölge sakinlerine pasaport vermelerine izin veren kararname, kısmen de olsa Moskova tarafından kontrol edilen Zaporijya bölgesini de kapsıyor. Ukrayna tarafı her ne kadar bu kararı "Ukrayna'nın toprak bütünlüğü bozulmaktadır" itirazıyla engellemeye çalışsada Rusya bölgede birçok insana pasaport sağlarken bölgenin demografisini de ciddi oranda değiştirmeye devam ediyor. 

TÜRK DEGS'in 2020 yılında ortaya koyduğu öngörünün ne yazık ki bugün Ukrayna sahasında da kendisini gösterdiğini görmekteyiz. TÜRK DEGS 2020 yılında Rusya'nın büyük stratejisini Ukrayna savaşından 2 yıl önce ortaya koymuş ve işgal-pasaport ve vatandaşlık dağıtıp ardından göstermelik referandumlarla bölünme sistemini analiz ederek bugüne projeksiyon tutmuştu;