RUSYA'DA FACEBOOK VE TWITTER'A ERISIM ENGELLENDI

Sosyal Medyada Paylaş!

Rusya Twitter ve Facebook uygulamalarını yasakladı... Ordu aleyhine haber yapan, sahte haber yapan ya da paylaşanlara da 15 yıla kadar hapis cezasını öngören yasa onaylandı...

RUSYA'DA FACEBOOK VE TWİTTER'A ERİŞİM ENGELLENDİ

Batı merkezli teknoloji şirketlerinin Rusya'ya yönelik yaptırımlara karşı Rusya'dan da bir misilleme geldi. Daha önce Facebook tarafından Rus medya kuruluşlarının sayfalarına getirilen kısıtlamalar ve engellere karşı Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor) harekete geçti... Yapılan açıklamada, Facebook'a Rusya'da erişim engeli getirildiği duyuruldu. “4 Mart 2022’de, Rusya Federasyonu topraklarında Facebook sosyal medya ağına erişimin engellenmesine karar verildi” ifadelerine yer verildi.

Hemen akabinde ülkede Twitter’a da erişimin yasaklandığı duyuruldu. Bazı ülkelerin medya kuruluşlarının internet siteleri de Rusya'nın Ukrayna saldırısında yanlış bilgiler yaydığı gerekçesiyle engellendi... Roskomnadzor, Facebook'u ‘sansürle’ suçlayarak Rus medyasına getirdiği kısıtlamalara yanıt olarak Facebook'un bağlı olduğu Meta platformlarına erişimi kısmen sınırladığını açıklamıştı.