Rusya'nın Kazakistan ve Ukrayna'daki Senaryosu Şimdi de Moldova'da

Sosyal Medyada Paylaş!

Transdinyester bölgesinde 500 ile 2 bin arasında olduğu belirtilen bir Rus askeri varlığı var. Ukrayna-Rusya savaşının ilk günlerinden bu yana ASAM TÜRK DEGS Başkanı Cihat Yaycı; "Rusya'nın Ukrayna'daki temel hedeflerinden birisi ülkeyi karaya kilitli hale getirerek denizle bağlantısını kesip kendi bağlantısını ise Transdinyester'e kadar uzatmak" olduğunun altını çizmiştir. Cihat Yaycı'nın ortaya koyduğu bu değerlendirmeleri 13 Nisan 2022 itibariyle bölgede görev alan Rus generallerde söylem ve hedef açıklamalarıyla doğrulamaya başladılar. 

Transdinyester Bölgesindeki durumu değerlediren Rus ordusu Tümgenerali Rüstem Minnekayev; "Bölgede Rusça konuşan halkın özgürleştirileceğini" içeren bir demeçte bulundu. Bu demeç daha önce Kazakistan'da ve Ukrayna'da Rusya'nın işgaller için sunduğu argümanlara benzer ifadeler taşıyordu. Kazakistan'ı işgal eden Rus güçleri bölgede Rus azınlığın tehlikede olduğunu ve güvenliklerinin sağlanması gerektiğini belirtiyordu. Ukrayna'da da birebir aynı argümanlar işgalin yolunu hazırlamış, Rusya 2014'ten bu yana aynı argümanlarla Kırım ve Ukrayna'nın doğusunu Ukrayna'dan kopartmıştır. Şimdi Rus generaller benzer ifadelerle Moldova'da aynı senaryonun uygulanacağını duyurmaktadır. 

Her ne kadar Rusya, Transdinyester bölgesindeki halkı "Rusça konuşan" olarak tanımlasa da bölgede yaşayan 450 bin kişinin yalnızca %30'u Ruslardan oluşmaktadır. Rusya'nın Ukrayna'nın güneyini de işgal edip Transdinyester'e ulaşma planı uygulamaya alınmış durumda!