RUSYA'NIN UKRAYNA HAREKÂTINDA SON DURUM... TURK DEGS: "RUSYA UKRAYNA'YI YUTMAYI VE MUSTEMLEKE YAPMAYI HEDEFLIYOR"

Sosyal Medyada Paylaş!

Rusya'nın Ukrayna harekâtında son durum... Rusya Ukrayna’yı yutmayı ve müstemleke yapmayı hedefliyor...

AMİRAL YAYCI: "UKRAYNA KARAYA KİLİTLİ DEVLET KONUMUNA GELDİ"

Rusya-Ukrayna krizinde gelinen noktada Rusya'nın Odessa'ya girdiği belirtildi. ASAM TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı yaptığı açıklamada, "Ve Ruslar dediğim gibi maalesef Odessa’ya girdi. Ukrayna karaya kilitli devlet konumuna geldi. Eğer Ukrayna’nın tümü Ruslar tarafından işgal edilmezse… ki ihtimal dahilindedir. Olaylar tam da dediğimiz şekilde ilerliyor... Ruslar Kırım gibi, bağımsızlık ilanı ve sonrası ilhak yolu ile Donbass bölgesini alacaklar, belki Odessa gidecek Ukrayna karaya kilitli bir devlet olarak Rus etkisine girecek" değerlendirmesinde bulundu.

DONBASS VE LUHANSK ŞEHİRLERİ YAKININDA BULUNAN UKRAYNA HAVALİMANLARINA FÜZELER İLE BOMBARDIMAN YAPILDI

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi resmi twitter hesabından yapılan açıklamada, "Sahadan gelen bilgilere göre; Rusya’da Donbass ve Luhansk şehirleri yakınında bulunan ama Ukrayna tarafında kalan havalimanlarına füzeler ile bombardıman yapıldı. Ukrayna’nın Türkiye’den aldığı saldırı sihalarının imha edildiği, havalimanlarının uçuşa kapatıldığı söyleniyor." bilgisi paylaşıldı.

Merkez açıklamanın devamında, "Rusya’nın sadece bu havalimanlarını değil Ukrayna çevresindeki birçok havalimanını bombalayarak pistleri paramparça ettiği ifade ediliyor. Sabah saatlerinde Harkov bölgesine bir paraşütçü birliği ya da paraşütler aracılığıyla bölgeye bazı şeyler indirildiği yönünde bilgiler var." ifadelerine yer verildi.

TÜRK DEGS Luhansk Halk Cumhuriyeti’nin verdiği bilgilere göre notu düştüğü paylaşımında, "Doğu tarafındaki havalimanları vurulsa da batı tarafından kalkan bazı uçakların iki SU24’yu düşürdüğü ifade ediliyor." bilgisine yer verdi.

PUTİN: "KAN DÖKÜLMESİNİN SORUMLUSU 'UKRAYNA REJİMİ' OLACAKTIR!"

Lavrov, 10 Şubat 2022'deki açıklamasında: “2014 darbesinden bu yana Ukrayna rejiminin Ukrayna devletinin topraklarında yaşayan tüm insanları temsil ettiğini kimse iddia edemez” ifadelerini kullanmıştı. Putin ise 24 Şubat 2022 açıklaması kapsamında "Kan dökülmesinin sorumlusu 'Ukrayna rejimi' olacaktır." dedi.

TÜRK DEGS: "RUSYA UKRAYNA'YI YUTMAYI VE MÜSTEMLEKE YAPMAYI HEDEFLİYOR"

Lavrov ve Putin'in açıklamalarını değerlendiren Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi, "Rusya Ukrayna’yı yutmayı ve müstemleke yapmayı hedefliyor. Başından beri söylediğimiz üzere; Batının sözden ibaret tepkilerine bakılınca, iki kutuplu dünyaya dönüşte gizli bir mutabakata varılmış gibi sanki.." değerlendirmesinde bulundu.