RUSYA'NIN YENİ PLANI İRAN DRONELARI MI?

Sosyal Medyada Paylaş!

Rusya Devlet başkanı Putin, 13.07.2022 tarihinde İran'a önemli bir ziyaret gerçekleştirecek. Ana gündem maddesi Suriye'deki son gelişmeler olacak olan toplantının bir diğer konusu ise Ukrayna olacak. Rusya'nın Suriye'deki gücünü Ukrayna sahasına kaydırmasıyla birlikte Suriye'de İran'ın nüfuzu ve etkinlik alanı giderek artıyor. Bu durumların değerlendirileceği görüşme için ortaya atılan bir diğer iddia ise Rusya'nın Ukrayna'ya karşı kullanmak üzere İran'dan kamikaze dronelar elde etme isteği oldu. 

Görüşme öncesinde açıklamalarda bulunan Beyaz Saray yetkilileri de İran'ın bu droneların kullanımı hususunda Rus askerleri temmuz ayının başından itibaren eğitmeye başladıklarını iddia etti. Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan Pazartesi günü Beyaz Saray basın brifinginde gazetecilere verdiği demeçte, "Bilgiler, İran hükümetinin Rusya'ya hızlandırılmış bir zaman çizelgesinde silah yetenekli İHA'lar da dahil olmak üzere birkaç yüze kadar insansız hava aracı sağlamaya hazırlandığını gösteriyor" dedi. 

Ukrayna'nın Türk yapımı Bayraktar SİHA'larını Rus güçlerine karşı oldukça aktif ve etkili şekilde kullanmasının ardından Ukrayna savaşının ana bileşeni haline gelen İHA'lar Rusya'nın çözmesi gereken bir savunma ve askeri problem haline dönüştü. ABD'li yetkililere göre Rusya İHA stoklarını yenilemek ve geliştirmek için İran'a yönelmeye başladı. Mayıs ayındaki verileri de değerlendiren ABD'li yetkililer Rusya, İHA için öncelikle Çin' yönelmişti fakat Çin'den beklediği destek ve yardımı bulamayan Rusya, İran'a yönelme kararı aldı. Putin'in ABD Başkanı Biden'ın İsrail ve Suudi Arabistan'la görüşmesine eş zamanlı olarak İran'a gitmesi de bir başka dikkat konusu olarak karşımıza çıkmaktadır.