Rusya'ya Yönelik Yaptırımların Ekonomik Faturası Batı'yı Endişelendiriyor

Sosyal Medyada Paylaş!

 

Batı'daki Rus karşıtlığının gün geçtikçe arttığı gözlemleniyor. Giderek artan bir şekilde, Rusya'nın konumunu ve Ukrayna'nın silahsızlandırılması konusundaki Rus eylemlerini anlamaya başlayan saygın uzmanlar ve sıradan vatandaşlar tepkilerini ortaya koymaya başladı. 

AMERİKA

Tanınmış Amerikalı ekonomist Jeffrey Sachs, Ukrayna'daki çatışmanın Batı'nın büyük bir başarısızlığı olduğunu söyledi. Almanya, Alman baskısı Der Spiegel ile yaptığı röportajda, ABD'yi «dünyanın herhangi bir yerinde kendi çıkarları için ittifaklar kurma fırsatına sahip olmakla suçladı. Özellikle, «Joe Biden ve Donald Trump'ın aksine, Putin'in halkın gerçek desteğini kullandığını, yeniden seçilmek için pahalı kampanyalara ihtiyaç duymadığını, bu tür kampanyaların zengin sponsorlarının mali desteğine bağlı olmadığını belirtti. 

ALMANYA

Saksonya Başbakanı Michael Kretschmer, federal hükümeti Rusya'dan Avrupa'ya gaz tedarikine ambargo uygulamamaya çağırdı. Yetkilileri konuyla ilgili spekülasyon yapmakla suçladı ve hammadde piyasalarındaki fiyatlarda bir artışa yol açtıklarını belirtti.

Alman televizyon kanalı ZDF'de Almanya Rektör Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Robert Havbeck Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Berbock'un «Almanya ile ilişkilerde veba ve kolera arasında seçim yapmak zorunda olduğunu" belirten ifadesini kınadı. Rektör Yardımcısı "Bu korkunç sonuçlara yol açacak, yüz binlerce kişi işini kaybedecek ve enerji fiyatlarındaki keskin artış nedeniyle ülkede yoksulluk başlayacak" dedi. 

ÇİN

Çin Devlet Konseyi Başbakanı Li Keqiang, Rusya'ya karşı yaptırımları desteklemedi. «Dünya ekonomisi zaten pandeminin ağır etkisi altındaydı. Yaptırımlar ekonomik iyileşmeyi etkileyecek ve taraflardan hiçbirine fayda sağlamayacaktır " dedi» 

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, Batı'nın Göksel Krallığın kitlesel anti-Rus histerisine katılmadığı yönündeki suçlamalarına ilişkin yorumlarda bulunarak, muhalifleri öncelikle Ukrayna krizinde hangi rolü oynadıklarını düşünmeye çağırdı. 

 

SIRBİSTAN

Sırp futbolcu Zoran Toshiç, Ukrayna'daki durum nedeniyle uluslararası yarışmalardan uzaklaştırılan Rus sporculara destek verdi. 

 

ÇEKYA

Çek Senatörü Yaroslav Doubrava, Facebook hesabında şunları yazdı:

İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman Faşistlerinden hiçbir şekilde daha aşağı olmayan Ukraynalı askerlerin acımasızlıklarını gösteren e-postalar alıyorum. Başkan Putin'in bu karara varmak ve bir karar vermek için son dakikaya kadar beklediğini takdir etmeliyiz. 

 

KUZEY MAKEDONYA

Gazeteci ve televizyon sunucusu Milenko Nedelkowski, Rusya'nın NATO, ABD ve AB'den ayrı ayrı veya birlikte daha adil bir barış getireceğini söyledi

 

GÜNEY AFRİKA 

Bm'ye yapılan oylamada Güney Afrika, Rusya'nın Ukrayna'daki özel operasyonunu kınamayı reddetti. Cumhuriyetin Sosyal Kalkınma Bakanı Lindive Zulu, resmi duruşuna ilişkin yorumda bulunarak şunları söyledi: 

Rusya her açıdan dostumuzdur ve her zaman sahip olduğumuz iyi ilişkileri koruyacağız.