SARAYBOSNA'DAN TEHLIKE CAGRISI: YESIL BERELILER YENI UYELER ALMAYA HAZIRLANIYOR!

Sosyal Medyada Paylaş!

Saraybosna'dan tehlike çağrısı... Bosna-Hersek devletinin varlığına yönelik saldırganlıkların artmasının ardından "Yeşil Bereliler" savaş sonrası ilk kez yeni üyeler almaya hazırlanıyor.

SARAYBOSNA'DAN TEHLİKE ÇAĞRISI

Bosna-Hersek devletinin varlığına yönelik saldırganlıkların artmasının ardından "Yeşil Bereliler" savaş sonrası ilk kez yeni üyeler almaya hazırlanıyor. Savaşın bitimiyle STK olarak varlığını sürdüren 'Yeşil Bereliler' cemiyetinin açıklamasında şöyle denildi: "Grubun değerli üyeleri, 1991 ve 1992'den bu yana her gün bu aynı sahneleri takip ettiğimizden, yakında üyeliğimizi genişletip yeni üyeler almaya başlayacağız. Neye, nasıl ve nereye katılacağınız konusunda bilgilendirileceksiniz."

YEŞİL BERELİLERİN AÇIKLAMASININ ARDINDAN YORUMLAR DA GELDİ...

Yapılan yorumlarda, "Yakında değil, acilen hemen buna ihtiyaç var...Millet, daha neyi bekliyoruz, Çetnikler vampirleşiyor, camilere ateş açıyor ve yine bizim cesetlerimizi toplu mezarlardan çıkaracaklar... Halkımız hep nedense bekliyor, ne zaman bir kaç bin roket fırlatırlar, sanırım o zaman aklımız başına gelip el bombası parçalarını yerden toplar olacağız, sonra tekrar tepede değil, tepenin altında esir olarak bu gidişle toplanacağız..."

BOSNA'NIN YEŞİL BERELİLERİ...

Bosna Yeşil Bereliler Teşkilatı "Bosna Tarih ve Kültürel Mirasını Koruma Derneği" adıyla 1990'da Bosna-Hersek'in 1992-95 direniş savaşı öncesi  savunmasını organize eden muharebe birliklerinin ilk nüvesi olarak kuruldu.

Yeşil Bereliler, üyelerin tanınma işaretinin Yeşil Bere olması nedeniyle 1991 yılının ortalarında isme eklendi ve böylece tüm direniş gruplarının adı "Bosna'nın Yeşil Berelileri" oluşturuldu. Patriotska Liga (Vatanseverler Cephesi) ve Zelene Beretke (Yeşil Bereliler) daha sonra Armija RBiH Bosna-Hersek Cumhuriyeti Ordusu'na dönüştü.

Kaynak: https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/231832/alarmantan_poziv_iz_sarajeva_prvi_put_nakon_agresije_na_bosnu_i_hercegovinu_zelene_beretke_krecu_sa_prijemom_novih_chlanova.html