Şehit Pilot Binbaşı Fehmi Ercan'ın Adı Devlet Havaalanından Çıkarılamaz (Sabahattin İsmail)

Sosyal Medyada Paylaş!

Şehit Pilot Binbaşı Fehmi Ercan'ın adı Devlet Havaalanından çıkarılamaz

 

Yazan: Sabahattin İsmail 

 

Şehit pilot binbaşı Fehmi Ercan'ın ismini taşıyan ERCAN havaalanının adının değiştirilmesini isteyen Dr. Küçük ailesi, maalesef yeniden harekete geçti.

İlk kez geçen yıl Dr. Fazıl Küçük'ün oğlu Mehmet Küçük bu konuyu gündeme getirmiş ve CB Tatar'dan da destek bulmuştu. 

Bizlerin, gazilerin ve Halkımızın büyük tepkisi sonucu geri adım atmışlardı. Şimdi 15 Kasım'da yeni terminal binasının açılacak olmasını vesile ederek yeniden hareketlendiler.  Değişiklik propagandası yapmak için kimliği belirsiz kişilerden bir insiyatif kurdular, açıklama yaptılar. Sosyal medyada anket çalışması başlattılar. Gazetelerde manşetler attılar. 

Ne ki Kıbrıs Türk Halkı bu kez geçen yıl gösterdiği tepkiden daha büyük bir tepki göstererek Şehit Pilot binbaşı Fehmi Ercan'ın adının devlet havaalanından çıkarılmasına karşı çıkıyor, şehidimize vefa borcunu ödüyor

1974 Barış Harekatı Gazileri olarak Havaalanından Şehit pilot Fehmi Ercan'ın adının çıkarılmasına karşıyız. 

Bu vefasızlığı reddediyoruz ve bu girişimi başlatanları şiddetle kınıyoruz.

Şehit Pilot Binbaşı Fehmi Ercan'ın babasız büyüyen 2 evladı da geçen yıl yapılmak istenen vefasızlığa karşı çıkarak Cimer üzerinden şikayette bulunmuşlardı

Şehidimizin kızı ve oğlunun şikayet Mektuplarındaki gerekçelerine tümüyle katılıyorum.

Kahraman şehidimizin evlatlarının feryatlarını duyun. Değişiklik olursa şehidimizin yaşlı eşi bu saygısızlığa ve vefasızlığa nasıl dayanacaktır?

Sizde vicdan da mı yok?

1970-71 döneminde Kıbrıs Türk Kuvvetleri alayına gönderilen kara pilot yüzbaşı Fehmi Ercan, TMT mensupları ile birlikte çalışarak 3 yıl sonra yapılacak harekatta vurulacak Rum hedeflerini belirlemişti.

3 yıl sonra yeniden aynı görevle ve Binbaşı rütbesi ile harekata katılarak 20 Temmuz sabahı adaya çıkmış ve aynı gece şehit düşmüştür.

Barış harekatının ilk gününün gecesinde, ileri hava kontrolörü olarak görev yaparken, Albay İbrahim Karaoğlanoğlu ve Sıhhiye er Mustafa Girgin ile birlikte, bugün Karaoğlanoğlu Müzesi olarak kullanılan binanın giriş kapısı önünde, bir top mermisinin isabeti sonucu şehit düştüler.

 Adı, 1974'den beri 48 yıldır Devlet havaalanında yaşatılmaktadır. Liderimiz Dr. Küçük ailesinin rahatsızlığı nedir? 

Dr. Küçük yaşasaydı eminim o da şimdi ailesinin bu vefasızlığına karşı çıkardı

Barış Harekatını "işgal" diye niteleyen ve devlet havaalanındaki Şehit isminden rahatsız olan Rum sevicilerle, 5. Kolu sevindirmek mi istiyorsunuz? Liderlerimizden 

Dr. Küçük her türlü saygıya lâyıktır. Ancak hatırasını yaşatmanın yolu vefasızlık yaparak, Türk ulusunun, ordumuzun, ailesinin, silah arkadaşlarının ve biz gazilerin kalbini kırmak değildir

Dr. Küçük adı zaten ana cadde ve bulvarlara verilmiştir. Lefkoşa ve Girne'de iki ana kavşakta heykeli dikilmiştir. Anıt mezarı yapılmıştır. Adını taşıyan okullar, spor sahaları, parklar ve Dr. Fazıl Küçük Müzesi vardır. Yeni yapılacak hastahaneye veya Girne/Gazimağusa Limanlarına da liderimizin adı verilebilir.

O nedenle yanlıştan derhal vazgeçin.

Şht pilot Fehmi Ercan'ın adını, 48 yıldır varolduğu Devlet havalimanından çıkarmakla uğraşacağınıza, liderlerimiz Dr. Küçük ve Denktaş'ın anıt mezarlarını mevcut acınacak durumdan kurtarmak için insiyatif alın. 

Dr. KÜÇÜK’ün verdiği mücadeleyi genç kuşaklara aktarmak için çalışın!