SEMPOZYUM BILDIRISI: IRAN TURKLUGU VE RAHIM CAVADBEYLI

Sosyal Medyada Paylaş!

Kurucu Başkanlığını Fahri Prof. Yahya Azeroğlu'nun yürüttüğü Uluslararası Antalya Kültür, Sanat Merkezi tarafından "İran Türklüğü ve Rahim Cavadbeyli" başlıklı bir sempozyum gerçekleştirildi. Rahim Cavadbeyli’nin Türk dünyasına yapmış olduğu katkıların aktarıldığı sempozyum kapsamında Türk dünyasının önemli liderlerinden olduğu ifade edilen Rahim Cavadbeyli’nin Türklük mücadelesinin oldukça küçük yaşlarda başladığı, okuduğu okullarda da devam ederek günümüze kadar geldiği belirtildi. Sempozyum kapsamında Rahim Cavadbeyli’nin Türkiye’de yayımlanan çok değerli bilimsel eserlerinin olduğu ifade edildi ve bu eserler katılımcılara tanıtıldı. İşte İran Türklüğü ve Rahim Cavadbeyli Sempozyumu...

SEMPOZYUM BİLDİRİSİ: İRAN TÜRKLÜĞÜ VE RAHİM CAVADBEYLİ

Değerli Hazirun;

Saygıdeğer Sempozyum Kurucuları, Sevgili katılımcı Kardeşlerim; Hepinizi samimi kalpten selamlıyorum!

Değerli hazirun bu gün Sizlere İran Türklüğünün ileri gelen nadir şahsiyetlerinden Sn. Rahim Cavadbeyli’den bahsedeceğim.

Rahim Cavadbeyli, 01/07/1976 tarihinde İran’ın Tebriz kentinde Karadağ kökenli bir ailede dünyaya gelmiştir. Ben Rahim beyin İran’ın çok büyük baskılarına rağmen Türklük mücadelesindeki faaliyetlerini anlatmadan önce Rahim beyin Türkiye’deki Türk dünyasıyla ilgili yaptığı çalışmalarına kısaca değinip sonrada Rahim beyin farklı yönleriyle farklı çalışmalarından bahsedeceğim. Türk Dünyasının değerli ve cesur şahsiyeti Rahim Cavadbeyli Türkiye’de yaşadığı müddette karşılaştığı bütün olumsuzluklara rağmen yaptığı çalışmaları şöyle sıralayabiliriz.

 “Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi - YTSAM”, “Millî Düşünce Merkezi - MDM”, “Milli Stratejik Araştırma Kurulu - MİSAK” ve benzeri birçok merkezde Türk Dünyası, Kafkaslar ve Ortadoğu uzmanı olarak çalışmıştır.

Hâlâ Millî Stratejik Araştırma Kurulu’nda (MİSAK) Türk Dünyası ve Ortadoğu uzmanı olarak bulunmaktadır.

Türkiye’de yayınlanan “Devlet”, “Türk Yurdu”, “Yeni Düşünce”, “Referans” (Almanya), “Turan” ve diğer bu gibi dergiler de ve Azerbaycan, Gürcistan, İran ve değişik ülkelerdeki önemli yayın organlarında yayınlanan çalışmaları önem arz etmektedir. Çoğu araştırma ve söyleşileri, bölgesel yayın yapan televizyonlar ile çeşitli uluslararası medya kuruluşlarında yayınlanmıştır.

İleri derecede Osmanlı Türkçesini bilen Rahim Cavadbeyli, Osmanlı arşiv belgeleri üzerinde Türk dünyası ile ilgili araştırma ve incelemelerini sürdürmektedir.

Bu çerçevede Rahim Cavadbeyli’nin Türk dünyasına yapmış olduğu bu önemli hizmetlerinden dolayı kendisine sizin huzurunuzda teşekkür ediyor başarılar diliyorum. Şu anda Türkiye de Bütün olumsuzluklara rağmen Gazı Üniversitesinin bölünmesiyle yeni yaranan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler üzerine Doktora Tezini savunma aşamasında olan Rahim Cavadbeyli, aslında İran’da Türk milliyetçiliği yaptığı gerekçesiyle Üniversiteden ihraç edilmiş ve birçok hapis ve işkencelerden sonra 2003 tarihinde ülkesini terk ederek, Azerbaycan Cumhuriyetine yerleşmek zorunda kalmıştır. Rahim Cavadbeyli, 2003-2008 yılları arasında Lisans eğitimini Hukuk, Yüksek Lisans öğrenimini ise Uluslararası hukuk üzerine Bakü’de tamamlamıştır.

Rahim Cavadbeyli, Azerbaycan Cumhuriyetinde 9 yıllık siyasi ve ilmi faaliyetlerini sürdürdükten sonra 2011 tarihinde bazı siyasi sıkıntılardan dolayı Azerbaycan’ı terk ederek Gürcistan Cumhuriyetine yerleşmiştir. 2011-2013 tarihleri arasında ise siyasi ve ilmi faaliyetlerini Gürcistan’da devam etmiştir. Rahim Cavadbeyli’nin on yıllık (2003-2013 yılları arasında) Kuzey Azerbaycan ve Gürcistan’daki dönemi, ilmi ve siyasi hayatının önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Orada olduğu dönem “İran’lı Siyasi Mülteciler Derneği”nin kurucusu olarak 3 yıl Birleşmiş Milletler Teşkilatında bulunmuştur. İlmi ve siyasi faaliyetlerinin yanı sıra Hukuki zeminde de geniş faaliyetleri olmuştur. Bu yıllar arzında önemli imli çalışmaları yayınlanmıştır. En önemli çalışmalarından “Tebriz Merkezli Türk Düşünce Sistemi” Azerbaycan’da ve “Gürcistan Türklerine Yönelik Türk-İslam Konsepti” adlı çalışması ise Gürcistan’da yayınlanmıştır.

Rahim Cavadbeyli, 2013 tarihinde siyasi nedenlerden dolayı Gürcistan’ı terk ederek Türkiye Cumhuriyetine gelmiştir. Rahim Cavadbeyli’nin durumu her daim sıkıntılı ve sansasyonel olmuştur. Türkiye’de de rahat bir ortam tanınmamıştır. Türkiye’ye geldikten sonra siyasi kimliğinden ziyade daha çok ilmi ve araştırmacı kimliği ile öne çıkmıştır. Türkiye’de Eski Devlet Bakanı Sn. Sadi Somuncuoğlu’nun başkanlığında yönetilen “Milli Düşünce Merkezi - MDM” ve “ Milli Stratejik Araştırma Kurulu - MİSAK”, MHP’nin önemli bilimsel organı olan “DEVLET Dergisi” , Eski Kültür Bakanı Merhum Hasan Celal Güzel’in başkanlığında yönetilen “Yeni Türkiye Strateji Araştırma Merkezi - YTSAM” ve diğer birçok bu gibi önemli ilmi-araştırma merkezlerinde İran ve Azerbaycan Türklüğüne yönelik birçok teorik yenilikler getirmeyi başarmıştır. Rahim Cavadbeyli, İran Türklüğüne yönelik yeni bir bakış getirmiştir dersek asla yanılmayız. İran’ın Klasik Türklüğün esas merkezi olarak ele alınması fikrini ilmi-bilimsel çalışmalarıyla Türkiye Türk Milliyetçilerinin gündemine taşımayı başarmıştır. O, kendi bilimsel çalışmalarıyla İran ve Azerbaycan Türklüğüne yönelik birçok siyasi, tarihi ve medeni yeniliklere imza atmayı başarmıştır.

Rahim Cavadbeyli’nin bu etkin faaliyetlerini hazmedemeyenler, Ankara’da Bir Ağustos 2018 tarihinde Gözaltına alınmasını sağlamışlar ve 7 Ağustos tarihinde çeşitli komplo teorileri üreterek İran’ın Fars rejimine teslim edilmek üzere Van Geri Gönderme Merkezine (GGM) götürülmüştür. Uzun bir süre rehin tutulmuş ve bu süre içerisinde mide kanaması geçirerek ölüm tehlikesi geçirmesi nedeniyle bütün Türk dünyasının ve Türk sivil toplum kuruluşlarının dikkatini çekmiştir.

Türk aydını Rahim Cavadbeyli’ye yönelik çeşitli etkinlikler düzenleyerek ve eli kalem tutanlar ise yazarak destek vermeleri komplo teorisyenlerini hiçte memnun etmemiştir. Bu çerçevede Rahim Cavadbeyli’ye destek amacıyla seslerini yükselten makaleler, şiirler ve çeşitli etkinlikler düzenleyen aydınları şöyle sıralayabiliriz: Eski Devlet Bakanı Sadi Somuncuoğlu, Türkiye Atom Enerji Komisyonu 7. Dönem üyeliği, Atom enerjisi konusunda bakan danışmanlığı yapmış Prof. Dr. İskender Öksüz, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Millet Vekili Feridun Bahşi, Millet Vekili Yavuz Ağıralioğlu, Millet Vekili ve Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Halk Şairi Eldar İsmayıl Böyüktürk, Sona İsmayılova, Zöhre Garagızı ve şahsım dahil birçok kalem adamları, siyasiler ve kanaat önderleri yazdıklarından bazı örnekler vermek istiyorum.

 

Azerbaycan’dan çok değerli şair yazar olan Zöhre Garagızı’nın Cavadbeyli için yazdığı şiiri hazirunla paylaşmak istiyorum

 

Əziz millət oğulları, mən bu şeiri igid, cəsur qələm sahibi, qəhrəman Azərbaycan oğlu RAHİM  CAVADBƏYLİ 2018-ci ildə zindanda olanda yazmışdım. Belə bir namuslu qardaşımızı, balamızı düşman caynağına verərdiksə biz şərəfsiz və yaşamaq haqqı olmayan bir zümrə kimi tanınardıq. Mən bu şeirlə  milli ruhlu oğullara üz tutdum... Şükürlər olsun!

Rahim bəy bu gün özgürdü. İş başındadı…

 

HARDASINIZ

 

Səsin çıxmır ay yurd deyən,

Yağlı- yağlı umud deyən...

Ay özünə “Bozqurd deyən,

Öyən canlar, hardasınız?!

 

Hap- gop yarayar  işinə,

Bir vuran yoxmu dişinə?

Turan deyib də döşünə

Döyən canlar, hardasınız?!

 

Dinənə aman verməyən,

Gizlində düşmanı əyən...

Söyüş-qaxış ləyən-ləyən,

Söyən canlar, hardasınız?!

 

Aşkarda qurub səddini,

Daldada aşıb həddini...

Dinəndə namərd qəddini

Əyən canlar, hardasınız?!

 

Bir xəbər varmı əfvdən?

“Özgürlük” Rəhimə mədfən.

Millət yolunda ağ kəfən

Geyən canlar, hardasınız?!

 

“Dünya Türkləri birləşin,

Bir canda- qəlbdə yerləşin”.

Daha sərtləşin, kürləşin”-

Deyən canlar, hardasınız?!

 

Zöhre Garagızı’nın bu anlamlı şiiri bütün sosyal medyada yayınlanarak Tüm Türk dünyasını etkileyerek adeta ayağa kaldırdı diyebiliriz. Bunun yanısıra sivil toplum kuruluşları da Rahim Cavadbeyli’ye destek amacıyla bildiriler yayımlayarak kamunun dikkatini çekmiştir. Ben size konuyla ilgili yazılan makaleleri anlatırsam buna sayfalar yetmez ve onun için ciltler dolusu kitaplar yazmamız gerekiyor bu nedenle bu bildirimde sizlere Rahim bey için yazılan şiirlerden bazı örnekler vereceğim Rahim Cavadbeyli’nin Van Geri Gönderme Merkezinde perişan halde olduğunu duyan her şair ona atfen mutlaka bir şiir yazmıştır diye düşünüyorum, bu şairlerden birisi olan petrol mühendisi, şair yazar Sona Abbaseligızının şiirini hazirunla şöyle paylaşabilirim

 

           UCA TÜRK

 

Türkün şərəfli oğlu  RAHİM  CAVADBƏYLIYƏ ithaf edirəm.

 

Sənin qeyrətinə açdım könlümü,

Sinəmdə dastanın sətir-sətirdi.

Millətə azadlıq hayqıran səsin,

Qara zindana da şöhrət gətirdi.

 

Sən ,ulu Turanın hunərvər oğlu,

Bir inam boylanır adından sənin.

Içdin layla-layla ana südüylə,

Yurd haqqı çıxmadı yadından sənin.

 

Qorxunu tulladın ayaqlar altda,

Turan sevgisini bağrına basdın.

Türkün hünərini,cəsarətini,

Yenidən tarixin alnına yazdın.

 

Qitədən-qitəyə uzanan yurdun,

Şanlı sərhədləri qəlbindən keçir.

Müqəddəs amaldır Turan sevgisi,

Türk doğulan gündən buna and içir!

 

Cahanı isidib onun həniri,

Türk soyu əbədi yanan ocaqdır.

Nə qədər Rahim tək oğulları var,

Tanrı uca Türkü qoruyacaqdır!

 

Sona Abbaselgızının bu etkili şiiri gerçekten Rahim beyin uğramış olduğu haksızlıkları göz önüne sermiştir.

Türk dünyasının önemli liderlerinden olan Rahim Cavadbeyli’nin Türklük mücadelesi oldukça küçük yaşlarda başlar, okuduğu okullarda devam ederek günümüze kadar gelmiştir. Tabiki ilerleyen yıllarda bu sayısız mücadelelerin sonucunda Türkiye’de yayınlamış olduğu bilimsel içerikli çok değerli eserleri oluşmuştur

1-Kürtlerin kökeni

2-İran’ın jeopolitiği

3-Türk Dünyasında soykırım

4-Türk İran’a Persliğin Dayatılması

isimlerini sizlerle paylaştığım bu değerli eserler her bir Türkün okuması ve aynı zamanda kütüphanesinde bulundurması açısından çok önem arz etmektedir diye düşünüyorum. Bu ve buna benzer birçok bilimsel eserlere imza atan değerli bilim insanı Rahim Cavadbeyli’nin sesine ses veren bir diğer Türk dünyasının değerli şahsiyeti olan Eldar İsmayıl Böyüktürk'ün ona affettiği bir şiirinin mısraları adeta Rahim Cavadbeyli’nin resmini çizmektedir,

 

DOĞUM GÜNÜNÜZ MÜBARƏK!

 

Salam əziz Rahim bəy. Hər vaxtınız, hər saatınız və bu gününüz, bu dəqiqələriniz  xeyir. Millət, Vətən deyən çox olur, ancaq özünü pərvanə kimi onun oduna yandıran az olur. Siz o cəsur azlardan birisiniz. Siz Türk dünyasının başı buludları yarıb, ayın, ulduzun fonunda dayanan qüdrətli övladısınız. Siz zindana atılanda Türk dünyasının namuslu insanları sizi necə müdafiyə qalxdığını bütün dünya gördü və  bu xalqın qədirbilənliyinə heyran qaldı. Bu, şərəfli insan oğluna xalq sevgisinin mükafatı idi. Sizin azadlığınız haqqın, ədalətin qələbəsi idi.  Siz azadlığa çıxan gün sizi sevən Türk oğullarının bayramı oldu. Həmin vaxt sizə sevinc icində belə bir şeir yazdım.

 

YAŞA, ƏDALƏT, YAŞA!

(Rahim Cavadbəyli azaddır.)

 

Haqq səsimi qaldırıb

Haqq dedim, divan dedim.

Qan püskürən cəllada

Əl saxla, dayan dedim!

Həqiqətə nur saçan

Ədalətim, xoş gördük!

 

Mən azadlıq istədim

Azadlıq carçısına.

Dözə bilmərik dedim,

Rahimin acısına!

Ey Tanrı ərməğanım,

Ədalətim xoş gördük!

 

Qırılan ümidimi

Üzülməyə qoymayan...

Bir qəssab fitvasını

Qəbul edib saymayan

Cəsarətin, xoş idi...

Ədalətim, xoş gördük!

 

Ey uca yaradanın

Tükənməz mərhəməti ,

Ayaqlara endirdin

Sən zülmü, xəyanəti.

Haqqa olan inamım,

Ədalətim, xoş gördük!

 

Pənahım sənsən dedim,

Oyan, qalx, həqiqətim.

Ayaqlarda sürünmə

Yenilməz ləyaqətim.

Sən əl verdin əlimə,

Ədalətim, xoş gördük!

 

Birliyimiz hayqırıb

Ön sırada dayandı.

Kükrədi sədaqətim,

Türklüyə məhəbbətim.

Atatürk cəsarətim,

Ədalətim, xoş gördük!

 

Qır nahaqqın belini,

Kəs zalımın dilini.

Haqqa uzat əlini,

Böhtan varmasın başa!

Zülmü qaldır vur daşa!

Yaşa, Ədalət, yaşa!

Rahim bəy, doğum gününüz mübarək. Sizi təbrik edir və uca Allahdan sağlam uzun ömür, firavan yaşam, mənalı həyat yolunuzda daha böyük uğurlar qazanmanızı arzu edirəm.

 

         Rahim Cavadbeyli’nin Türk dünyasına yaptığı hizmetler, yüreklere yazılan mücadelesi ve bunun kötü bedeli olarak da Fars rejimine teslim edilmek için Van Geri Gönderme Merkezinde dik duruşu değerli bilim insanı Eldar İsmayıl Böyüktürk'ün mısralarında böyle yankılanmıştır, onu anlatan sadece şahsına atfedilen şiirler değil, aynı zamanda onu makaleleriyle, farklı yazılarıyla, T.C. Büyük Millet Meclisi kürsülerinde etkili konuşmalar yaparak destekleyen yüzlerce bilim insanı, yazar, şair ve siyaset insanı vardı bunların hepsini yazmak için sadece bir bildiri yetmeyecektir diye düşünürken İran’ın çeşitli bölgelerinde Rahim Cavadbeyli için şöyle ve benzeri sloganlar atılıyordu:

"AZERBAYCAN VAR OLSUN

RAHİM BEY AZAD OLSUN

Ve aynı zamanda kaydetmem yerinde olur ki, Güney Azerbaycan başta olmakla İran’ın tüm bölgelerinde Türklük mücadelesi veren dava arkadaşları tarafından Rahim Cavadbeyli’nin bir an önce özgür bırakılmasını talep eden büyük bir kampanya oluşturulmuştur. Bu kampanya Alparslan’ın Tebriz’de hazırlanıp Anadolu’ya giriş tarihini sembolize eden 1071 kişinin imzası toplanmıştır. 1071 kişinin imzasıyla oluşturulmuş olan dilekçe, T. C. Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’a, MHP Genel başkanı Sn. Devlet Bahçeli’ye, İyi Parti Genel başkanı Sn. Meral Akşener hanımefendiye ve diğer kurum ve kuruluşlara takdim edilmiştir.

Son olarak Rahim Cavadbeyli’yi şöyle tanımlayabilirim:

Rahim Bey, yılmayan büyük dava adamı olmanın yanı sıra Hukuk, Uluslararası Hukuk, Uluslararası İlişkiler ve 25 yıllık siyasi tarih üzerine yapmış olduğu geniş araştırmalarıyla farklanan bir şahsiyettir. Rahim beye göre, İran’ın parçalanması değil, İran’ın klasik Türklüğünün yeniden ihya edilmesi, Türk Milliyetçilerinin esas gayesi olmalıdır. İran’da Tarihi Azerbaycan Eyaletinin tarihi salahiyetlerinin Anayasal Düzeyde yeniden tanınması ve Türk kimliğinin, devlet kimliğinin en önemli birer parçası olarak kabulü ve Türkçenin devlet dili olarak kabul edilmesi Azerbaycan ve bir bütün olarak İran Türklüğünün en esas medeni ve siyasi stratejisi olmalıdır.